Visszatért a fekete gólya, a mókus és a holló a Sóstói-erdőbe
Szigetvári Csaba, az egyesület projektvezetője hétfőn az MTI-nek elmondta: a fokozottan védett fekete gólya - népi nevén erdei gólya - 2011-től él ismét a Sóstói-erdőben. A hosszú távú vonuló madárnak, amely Afrikában, a Szaharától délre tölti a telet, a fészkét is megtalálták már a területen. A példányonként 500 ezer forint természetvédelmi értékű fekete gólya hazai állományát 250-300 párra becsülik a szakemberek, s a legtöbb Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében, a Szatmár-beregi-síkságon, a Tisza árterületén és nyírségi tölgyesekben fordul elő.
Idén mókust is láttak a Sóstói-erdőben. Az még nem bizonyított, hogy az amerikai fekete mókus, vagy a hazai vörös mókus feketés színváltozatának példánya keresett-e élőhelyet magának. A fürge állatot többen is észrevették a fák lombjai között, s a szakemberek remélik, hogy újra letelepedik az évszázados tölgyek valamelyik odvában.
Nem zárják ki a holló újbóli megtelepedését sem a Sóstói-erdőben, mert a méltóságteljes fekete madár télen már látogatja a fás területet. Magyarországon jelenleg két-háromezer hollópár él, s Szabolcsban a lakott területektől távoli szatmári erdőkben van a madár jelentősebb fészkelőhelye. A holló természetvédelmi értéke példányonként 50 ezer forint.
Szigetvári Csaba tájékoztatása szerint a Sóstói-erdő állatvilágának "listázásával" az érdeklődők részletes információt kaphatnak a www.sostoierdo.hu honlapon a 150 erdei állatfaj életmódjáról, szaporodásukról és védettségük helyzetéről.
A fás terület számos ritka, védett, vagy fokozottan védett gerinces, denevérféle, madár, hüllő és rovar otthona. Egyebek között látható ott három-négy kotorékban vörös róka, 1-2 földbe ásott lyukban borz, továbbá keleti sün, mogyorós pele, hegyesorrú rovarevő cickány, fehérgalléros nyest, vagy sárgagalléros nyuszt.
A nagy denevérkolónia párját ritkítja, a közönséges és a korai denevér több faja, valamint szoprán-, szőröskarú-, sőt vízidenevér is él a fák odvaiban.
A madarak közül 5-7 pár macskabagoly, 7-10 pár fekete harkály, illetve egerészölyv, karvaly, héja, zöld küllő, fakopáncs, nyaktekercs, búbos banka, több rigófajta, szajkó, galambfélék, pintyek, barázdabillegető, ökörszem, fülemüle, füzikék, légykapók, süvöltő, csonttollú és gyurgyalag is él a fák lombkoronáiban.
Siklók, teknősök, varangyok, gőték, valamint a lepkék ezernyi változata, valamint a rovarok közül a szarvasbogár, az orrszarvúbogár, a cincér, az imádkozó sáska, továbbá a darazsak nagy tábora gazdagítja a nyíregyházi Sóstói-erdő állatvilágát.