Világháló az ágyból
A kutatást az Edinburgi Alvási Központ szakemberei végezték, akik kétezer embert faggattak - elsőre ugyan szokatlannak tűnhet, de - közvetlenül elalvás előtti internetezési szokásaikról.
Maguk a kutatók is meglepődtek, amikor kiderült, a válaszadók fele, nagyjából ezer ember fellép a világhálóra "csak úgy" lefekvés előtt, az ok pedig az, hogy félnek, lemaradnak valamilyen fontos hírről vagy történésről, míg 20%-uk még az ágyból is ellenőrzi a postafiókját vagy éppen valamelyik közösségi website-ot. Ahogy az sejthető, a késői internetezés nincs jó hatással az éjszakai pihenésre, minden tizedik ember számolt csak be ugyanis nyugodt alvásról.
Dr. Chris Idzikowski, a központ vezetője szerint ha nyugodt éjszakát szeretnénk magunknak, akkor a lefekvés előtt egy órával kerülnünk kellene az internetezést, akár telefonról, akár laptopról - számolt be a kutatásról a Female First.
A probléma persze nem újkeletű, de míg korábban a tévézés, addig az okostelefonok és a tabletek korában már inkább a netes szörfölés és a facebookozás a gátja a pihentető alvásnak. Azt már korábbi kutatások is bebizonyították, hogy a kék fényt kibocsátó elektromos eszközök a napfény imitációjaként csökkentik az alvási ciklust irányító hormon kiválasztását.
Ezt a hormont, a melatonint a tobozmirigy választja ki, előállítását a hipotalamusz vezérli a fény-sötétség változásairól kapott, a retinában keletkező információ alapján. Nemcsak az alvási ciklusra hat, hanem az energia-háztartásáért felelős hormonra és az emésztőrendszerre is, így az alvászavar összetettebb problémát jelent az egész szervezet számára.
Ki az okostelefonokkal a hálószobából!
Egy alvási ciklus nagyjából másfél-két óráig tart, és az éjszaka során többször ismétlődik. Öt fázis - 4 NREM (Non-Rapid-Eye-Movement, vagyis gyors-szemmozgás-nélküli) és 1 REM (Rapid Eye Movement; gyors szemmozgásos) - építi fel, melyek jól elkülöníthetőek egymástól.
Az első szakasz átmenetet képez az ébrenlét és alvás között, az agyhullámok és az izmok aktivitása lassul. A második könnyű alvási periódus, a szemmozgás abbamarad, az agyhullámok tovább lassulnak, a szívritmus és a testhőmérséklet csökken. A harmadikban az agyhullámok, a légzés tovább lassul és a vérnyomás lecsökken.
A negyedik szakasz az alvás legmélyebb fázisa, továbbra sincsen szemmozgás, az agy a leglassabb hullámokat produkálja, ebben a szakaszban a legnehezebb felébreszteni valakit. A harmadik és negyedik fázis alapvető a test energiájának helyreállításában, ekkor szabadulnak fel a növekedési hormonok is. Legvégül következik az ötödik szakasz, melyet erős agyi aktiviás jellemez, az izmok átmenetileg lebénulnak, és ilyenkor álmodunk.
A késő esti internetezés hatására az alvás elégtelenné válhat, és az illető háromszor vagy akár annál többször is felébredhet éjszaka, még ha nem is emlékszik rá. A kutatók úgy találták, a tartós alvási zavarok növelik az elhízás esélyét, valamint bizonyos daganatos megbetegedések kockázatát is.