Vigyük vagy maradjon? – Nyaralás a házi kedvenccel

Ha külföldre utazik a család, felmerül a kérdés, hogy mi legyen a házi kedvenccel: rábízzák-e valakire, míg ők a tengerparton lubickolnak, vagy vigyék inkább magukkal. Mielőtt azonban utóbbi mellett döntenek, érdemes utánajárni a szállítás feltételeinek és szabályainak.

– Alapkövetelmény, hogy minden kutyának mikrochippel és útlevéllel, valamint érvényes veszettség elleni oltással kell rendelkeznie – mondja dr. Pallós László, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal Állategészségügyi és Állatvédelmi Igazgatóság országos állatvédelmi főfelügyelője. Az útlevelet a felelős állattartók az állatorvosuknál igényelhetik, az állat pedig a veszettség elleni oltás beadásától számított 21. napon utazhat külföldre.

Ha minden stimmel, akkor az állat szabadon szállítható a tulajdonos kíséretében a környező EU-s tagállamokba, valamint az ún. listás harmadik országokba.

– Elvileg bármelyik állat utazhat, de többnyire kutyát, macskát, vadászgörényt, esetleg törpenyulat visznek magukkal nyaralni az emberek – mondja a szakember.

Utazás az Európai Unión kívül

Harmadik országba (vagyis nem EU-s tagállamba) való utazás esetén javasolt az utazás során érintett országok illetékes hatóságainál tájékozódni a beléptetéssel, valamint a hazautazással kapcsolatos szabályokról.

Amire azonban figyelni kell, hogy az állatnak rendelkeznie kell mikrochippel, EU kisállatútlevéllel vagy 2004/824/EK bizottsági határozat szerinti állategészségügyi bizonyítvánnyal, valamint érvényes veszettség elleni védőoltással.

Egy nem listás harmadik országból történő szállítás esetén az eddig felsorolt követelményeken túlmenően veszettség titervizsgálat szükséges, melynek eredménye nagyobb vagy egyenlő kell, hogy legyen, mint 0,5 NE/ml. Ez a vizsgálat azt mutatja ki, hogy a veszettség elleni vakcina kellően kifejtette-e már a hatását annak érdekében, hogy megfelelő védelmet nyújtson az állat számára a megfertőződéssel szemben.

A vért a veszettségoltás után legalább 30 nappal kell levenni, és a kedvező eredményű vérvizsgálattól számítva az utaztatásig legalább 3 hónap várakozási időnek kell eltelnie. A vizsgálatot az EU által erre a célra jóváhagyott laborban kell elvégeztetni.

Autó vagy repülő?

A légitársaságok különböző feltételeket írnak elő. A kutyák általában a csomagtérben utaznak, zárt, speciális szállítóban. Néhány társaság viszont megengedi, hogy a kisebb testű ebeket, például csivavát a kézipoggyászhoz hasonlóan felvigyék a fedélzetre.

Mielőtt lefoglalnánk az utat, a feltételeket mindenképp egyeztessük a kiválasztott légitársasággal, a csomagtérben történő utazás ugyanis nem túl kellemes a kutyák számára. Ha mégis ott kell utaznia, a repülés előtt már ne adjunk neki enni, ivóvizet azonban biztosítani kell számára.

Ha kocsival utazunk, ne felejtsük el, hogy meleg időben csak klímás autó jöhet szóba, különösen, ha rövidorrú kutyánk van. Soha ne hagyjuk magára az állatot, és két-három óránként mindenképp tartsunk pihenőt.

Kedvencekkel külföldön

Mielőtt úgy döntünk, visszük magunkkal a kedvencünket, mérlegeljük, hogy valóban élvezni fogja-e az utazást, kedvezőek lesznek-e számára a kinti feltételek. Ha csak azért vinnénk magunkkal a háziállatot, mert nincs, aki vigyázzon rá, míg mi távol vagyunk, szóba jöhetnek a panziók is, ahol szerető, szakszerű ellátást biztosítanak állataink számára.

Érdemes élni ezzel a lehetőséggel, ha a szabadság napjait strandolással szeretnénk tölteni, hiszen a legtöbb tengerpartra nem is engednek be állatokat, így lehet, hogy kedvencünk a nyaralást egy ismeretlen szállodaszobában fogja eltölteni.

Ha múzeumokba vágyunk, akkor is mérlegelnünk kell, ugyanis a kiállítótermek többségében sem látják szívesen az állatokat.

Ha mégis a kisállatos nyaralás mellett döntünk, nagy segítség, ha kedvencünk hozzászokott egy szállító boxhoz (ez lehet otthon is az eb alvóhelye), ebben kényelmesen utaztatható, de idegen hotelszobában is ismerős környezetet biztosít neki.

Itatótálka és ivóvíz nélkül semmiképpen ne induljunk útnak, de a nem várt „balesetek” esetére jó, ha van nálunk papírtörlő, rongy, szivacs is. Jó, ha a megszokott tápot, konzervet is magunkkal visszük, különösen olyan országokba, ahol nem biztos, hogy könnyen beszerezhető.

Tengerpartra utazók számítsanak arra is, hogy ha a kutya szeret fürödni, esténként édesvízzel ki kell mosni a sót a szőréből. Az első sós kortyok után az ebek általában lemondanak arról, hogy fürdés közben igyanak, de még néhány véletlenszerű korty is komoly hasmenést okozhat.

 

Mielőtt úgy döntünk, visszük magunkkal a kedvencünket, mérlegeljük, hogy valóban élvezni fogja-e az utazást
A group of dogs is taken to a day camp near Bogota in a bus in this photo taken on June 30, 2005. The 'Transmiperro' system (Transport my Dog) is a day camp for dogs, where a colourful bus takes them to a camp in the village of Cajica, 30 km (19 miles) north of Bogota, where the animals are trained and enjoy games and activities. Each pet owner pays between $34 and $106 per month depending on the program the dog is enrolled in. The dogs are returned home, exhausted, at the end of the day. Picture taken on June 30, 2005. To match feature Colombia-dogs REUTERS/Jose Miguel Gomez JMG/TC Also see image GF1DTCGDWZAA
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.