Vigyázz, tűz!

"Tűzre, vízre vigyázzatok, le ne égjen a házatok!" - egykor minden este felhangzott az utcákon a bakter jellegzetes éneklő hangja, figyelmeztetve azokra a veszélyekre, amelyek a feledékeny, gondatlan emberekre leselkednek. Sajnálhatjuk, hogy a bakter intézménye kiment a divatból, minden napra jut egy tűzeset.

Télen leginkább az égve hagyott gyertyák, alkalmi fűtőalkalmatosságok, díszégők okoznak tüzet, nyáron a kerti partik, a baráti, rokoni összejövetelek, a száraz levél és fű, avar égetése lobbantja fel a megfékezhetetlen lángokat. A Fővárosi Tűzoltó-parancsnokság tűzmegelőzési szakértője hangsúlyozza, hogy a veszélyes tüzek megelőzése sokkal könnyebb, mint azok eloltása.

A szakértő arra figyelmeztet, hogy a tűzgyújtás biztonságára a nyári szárazság idején fokozottan kell ügyelni. A nyári lakok, hétvégi házak többsége erdők közelében, fás, ligetes területeken épül, ahol a tűzgyújtási feltételek megteremtése fokozott odafigyelést igényel. Ilyenkor az illetékes minisztérium tűzgyújtási tilalmat is elrendelhet mind az erdők területére, mind pedig az erdőktől számított 200 méteren belüli területre, de nagy szárazság, aszály idején a "normális" lakóterületen is fokozott figyelmet igényel a tűzgyújtás. Ilyenkor, a vendégváró grillezés idején gyakoriak a felelőtlenségből keletkezett tüzek. Mert legtöbben csak a kereskedelemben kínált sokféle sütő alkalmatosságot, a "dizájnos" grillkészleteket figyelik, válogatnak az egyszerűtől a profi sütőkig, belemerülve a bőség zavarába, a biztonságról viszont megfeledkeznek.

A grillezés divat lett, már nemcsak a szabadban, a hagyományos faszéntüzelésű grillrácsokon, hanem a panellakások erkélyein is fel-felcsapnak a lángok, és a vendéglátás olykor tűz okozta tragédiákba torkollik.

A "tüzeskedésnek" vannak szabályai. A legfontosabbak: a tervezett tűzgyújtási területen legyen biztonságos távolság a tűz fészke és a körülötte lévő éghető, gyúlékony anyagok között. Csak engedélyezett, a kereskedelmi forgalomban legálisan kapható begyújtó anyagot használjunk a tűz meggyújtásához. A nem alkalmas gyújtóeszközök - mint például a benzin, hígító, festék, oldószer - alacsony lobbanáspontjuk miatt robbanásszerűen égnek el, és a közelben tartózkodó személyeknek könnyen okozhatnak égési sérüléseket. A tűz folyamatos figyelését mindig felnőttnek kell végeznie, lehetőleg még mielőtt alkoholt fogyasztott volna, és rendelkezik megfelelő önkontrollal.

A tűz közelében mindig készenlétben kell tartani néhány liter, oltásra alkalmas vizet vagy csapra szerelt kerti locsolót. A porral vagy gázzal oltó készülékek az ilyen jellegű tüzek - tábortüzek - oltására nem alkalmasak, mert a láng elfújását követően a szilárd anyag - fa - izzása miatt a tűz újragyulladhat.

Az összejövetel végén a tüzet mindig úgy kell eloltani, hogy parázs ne maradjon a területen, mert a későbbiek során az esetlegesen feltámadó szél újralobbanthatja a szunnyadó parazsat. Szaknyelven: a tűz "lefeketítése" minden esetben kötelező.

Ebben az évszakban nem csak flekken, szalonna és más ínycsiklandozó falatok sülnek szabad tűzön, hanem sokan telkükön égetik el a gazt, a levágott füvet és lehullott falevelet is. A lakóterületen történő gaz és kerti hulladék égetése általában helyi önkormányzati rendeletben szabályozott, ezért az égetés megkezdése előtt meg kell győződni annak hivatalosan előírt időpontjáról. Ezekben az esetekben valóban csak kerti hulladék égethető el, szigorúan tilos műanyag, bútor, festékmaradvány ilyen módon történő megsemmisítése. A tervezett égetési terület és a körülötte lévő éghető anyagok között minimálisan három méter széles területnek kell lennie.

Érdemes még szólni az ugyancsak veszélyes, gyakran szakszerűtlenül alkalmazott PB gázpalackokról is, amelyek használata elterjedt a nyaralókban. A palackok cseréjét szakszerűen kell elvégezni, a csere előtt meg kell győződni a palack zárt állapotáról. Minden alkalommal gondoskodni kell a tömítőgyűrű cseréjéről. Az új palack felszerelése után szappanos vízzel vagy gázszivárgást vizsgáló habbal meg kell győződni a nyomáscsökkentő biztonságos működéséről, ugyanis szivárgás esetén a propán-bután gáz a helyiség alsó részében gyűlik össze, és akár egy hűtőgépből kipattanó elektromos szikrától is berobbanhat.

Főzés közben az ottfelejtett étel, zsiradék, olaj begyulladása esetén a legfontosabb, hogy az ételt nem éghető anyagú fedővel takarjuk le, és az égés környezetét a levegőtől, oxigéntől zárjuk el.

A tűz igen régóta segítője, barátja, nélkülözhetetlen eszköze az embernek. De a tűzzel nem szabad "játszani." Ha kellő óvatossággal, felelősséggel bánunk vele, komolyan vesszük, mindennapi kényelmünket, életünket szolgálja, szelíd segítőnk lesz, és nem tragédiák okozója.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.