Veszélyes a levegő minősége az ország négy településén
Az Országos Közegészségügyi Intézet honlapján közölt adatok szerint a vasárnapi mérések alapján Salgótarjánban, Várpalotán és Székesfehérváron egészségtelen a levegő, míg a legtöbb településen, közöttük Budapesten kifogásolt. Elfogadható minősítést pedig csak Hernádszurdok, Szeged és Sopron levegője kapott.
Utoljára tavaly novemberben hirdették ki több településen is a szmogriadó riasztási fokozatát, a magas szállópor-koncentráció miatt.
Budapesten november 17-18-án például reggel 6 órától este 22 óráig a fekete és piros környezetvédelmi plakettel
ellátott járművek nem közlekedhettek a főváros közigazgatási területén.
A szálló por koncentrációjának lehetséges egészségkárosító hatásai közé sorolják, hogy izgatja a szem kötőhártyáját, a felső légutak nyálkahártyáját, köhögést és nehézlégzést válthat ki, majd a tüdőben felszívódva gyulladásos folyamatot indíthat el. Asztma és krónikus légcsőhurut miatt többen fordulnak orvoshoz, valamint nő a szív- és érrendszeri megbetegedések száma. A javasolt elővigyázatossági intézkedések közül a legfontosabb, hogy a veszélyeztetett népességbe tartozók kerüljék a nagy forgalmú utakat.
A levegőtisztaság-védelmi jogszabályok szerint egy légszennyező anyag mennyiségének fokozatos növekedése először az egészségügyi határértéket, súlyosabb – már rendkívüli légszennyezettségi – helyzetben a tájékoztatási küszöbértéket, a legsúlyosabb esetben pedig a riasztási értéket érheti el, vagy haladhatja meg.
Veszélyes a levegő minősége akkor, ha a szálló por köbméterenkénti mennyisége 100 mikrogramm fölött van.
Egészségtelennek számít köbméterenként 75 és 100 mikrogramm között, míg 50–75 mikrogramm szállópor-mennyiség között kifogásolható a levegő minősége.