Véletlenül robbanhatott fel a víztorony

Folyamatos az ivóvízellátás Fehérgyarmaton és környékén, ahol kedden eddig még nem ismert ok miatt felrobbant a négy település 10 ezer lakosának szolgáltatást biztosító víztorony - közölte Tilki Attila, a szatmári város fideszes polgármestere szerdán az MTI-vel.

Az ellátást jelenleg szivattyúk biztosítják, ez azonban jelentős pluszköltséget okoz, s emellett az is aggasztó, hogy egy esetleges áramkimaradás miatt leállhat a szolgáltatás - mondta az önkormányzati vezető, aki a kormányzópárt egyéni országgyűlési képviselője a térségben. Hozzátette: a nyári zivatarok miatt ez elő is fordulhat, így jelenleg a szakemberek keresik a megoldást arra, hogy tartalék-áramellátás is legyen a négy településen, Fehérgyarmaton, Penyigén, Kömörőn és Mándon.     

Tilki Attila tájékoztatása szerint keresik annak a lehetőségét is, hogy a felrobbant víztorony helyett hogyan lehet gyorsan újat építeni, vagy más technológiával megoldani a vezeték-rendszerben az állandó víznyomást. A polgármester megjegyezte: a csőhálózat legtávolabbi pontja Kömörőben van, 15 kilométerre Fehérgyarmattól, így mindenképpen szükség van víztoronyra, vagy valamilyen más technológiai eljárásra a víznyomás biztosításához. 

Az önkormányzati vezető azt még nem tudta megmondani, hogy új víztorony építésére, vagy más technológia alkalmazásához honnan tudják előteremteni a pénzt. "Saját, önkormányzati forrásból a számítások szerint 150 milliós költséget nem tudjuk előteremteni, mindenképpen kormányzati segítségre, vagy pályázati lehetőségre lesz szükség" - emelte ki.     

Tilos locsolni és kocsit mosni

Pernyák Sándor ezredes, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság vezetője az MTI-t arról tájékoztatta, hogy a fővárosi polgárvédelmi parancsnokságtól kérnek egy nagyteljesítményű aggregátort az esetleg fellépő áramkimaradások azonnali pótlására. Megemlítette továbbá, hogy kisebb vízkorlátozást rendelt el a négy településen a helyi védelmi bizottság, ami azt jelenti, tilos locsolni és autót mosni.     

Az ezredes elmondta azt is, hogy a robbanás oka továbbra sem ismert, a szakértői véleményre várnak az ügyben. Az viszont már biztos, hogy idegenkezűségi gyanú nem merült fel. A parancsnok szerint több ok is kiválthatta a robbanást, így a metángáz felgyülemlése, vagy akár anyagfáradás is, s az utóbbihoz a térséget sújtó eddigi nagy nyári viharok is hozzájárulhattak.

A vihar miatt szakadt szét a torony?

A három héttel ezelőtti viharos időjárás is hozzájárulhatott a fehérgyarmati víztorony szétszakadásához - vélekedett a polgármester. Az eddigi egyeztetések alapján az önkormányzat egy új, kisebb kapacitású víztorony építésében gondolkodik, amelyet mindenképpen a város külterületén létesítenek - mondta a polgármester. Tilki Attila közlése szerint ehhez a helyi vízügyi szervezet segítségét kérte a szatmári város vezetése.

A víztorony szétszakadásának lehetséges okairól a polgármester elmondta: elképzelhető, hogy a három héttel ezelőtti vihar és erős szél olyan hatást gyakorolt a toronyra, hogy az abban lévő csaknem 700 köbméter víz nyomása a lemezvarratoknál szétszakította a tornyot. Sok a találgatás, de a metángáz-robbanást egyre több szakértő zárja ki - tette hozzá.

Senki sem mehet a közelébe

Az életveszélyessé vált tornyot és környékét a rendőrök lezárták, senkit sem engednek a közelébe - tapasztalta a helyszínen az MTI tudósítója. A víztorony mellett lévő futballpálya területének egy részét beborítják a lemezdarabok, a leszakadt vezetékek. A lezúduló, óriási tömegű víz erejére jellemző, hogy egy fasort is elmosott, valamint felszakította az aszfaltot, amelyből több darabot egy környékbeli ház kerítéséhez vágott. A hidroglóbuszról lelógó vasszerkezet-darabok nagy részét már eltávolították, a munkálatok a talapzat eldöntésével  folytatódnak majd. Az áramszolgáltató szakemberei jelenleg is dolgoznak a kidöntött oszlopok és az elektromos vezetékek helyreállításán.

Internet sincs

Somogyi László, az eset kivizsgálására létrehozott szakértői bizottság tagja, a Goodnet Internetszolgáltató Kft. munkatársa az MTI tudósítójának elmondta: a torony teteje megsemmisült, az azon lévő mikrohullámú internetszolgáltató antennákat is beleértve. Emiatt öt környező településen nem volt kedden internetszolgáltatás, ezek közül három községet -  Nábrádot, Panyolát és Kérsemjént - szerdán vissza tudják kapcsolni a szolgáltatásba.

Somogyi László hozzátette: a torony újjáépítése hónapokat vehet igénybe, s körülbelül 100 millió forintba kerülne. Az internetszolgáltató kára ehhez képest viszonylag csekély, mintegy egymillió forintra becsülhető.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.