Bár a VHS-nek már jó ideje leáldozott, a japán Funai Electric utolsó mohikánként mindezidáig rendületlenül gyártotta és terjesztette a videomagnókat. Tavaly azonban már csak 750 ezer lejátszót sikerült világszerte eladnia, ezért a cég úgy döntött, hogy ebben a hónapban gyártja le az utolsó készülékeket, így hivatalosan is véget ér a kazettakorszak. Búcsúzóul összegyűjtöttük, miért szerettük igazán a 80-as, 90-es években a VHS-t.
Nem készül több videomagnó – nekrológ
- Matricát ragasztottunk rá címkézés gyanánt, a tokban lévő matricaívből pedig mindig maradt néhány, amelyekkel a lakás különböző pontjait díszíthettük – szüleink nagy örömére.
- Végre volt mire felvenni a Szomszédokat csütörtök, vagy a Dallast péntek este, ha a családnak épp más programja volt abban az időpontban.
- Apáink versenyeztek az óvodai és iskolai ünnepségeken, ki vásárolt menőbb kamerát Bécsben, amivel – a mai mércével mérve – 320x240-es felbontásban örökíthették meg a gyerek minden mozdulatát.
- A kazetták nem karcolódtak, ha begyűrte a magnó a szalagot, utána is nézhető és élvezhető volt a film.
- Ha a magnó nemcsak begyűrte, de el is tépte a szalagot, akkor is celluxszal megragasztható volt.
- A kazetta – ellentétben a DVD-vel – nem ugrott lejátszás közben.
- Retro filmélményt adott, különösen többszöri lejátszás után.
- Egy kazettával akár egy évig is kihúztuk, különösen, ha egymásra vettük a filmeket.
- A lejátszó fejet könnyedén lehetett gyógyszertári alkohollal vagy speciális kazettával tisztítani, nem kellett a magnót szerelőhöz vinni.
- A kazetták a polcon úgy mutattak, mint a könyvek, a különböző márkáknak eltérő színű és mintázatú tokjai voltak, sokáig el lehetett gyönyörködni bennük.
- A gyorstekerés és a play gomb egyszeri megnyomásával egész szürreális élményt született.
De mivel az emberi kreativitás határtalan, azután sem kell megválnunk régi S-VHS kazettáinktól, hogy a videomagnó kileheli lelkét. Újrahasznosításukról ezen a linken található néhány egész jó ötlet. És bár videomagnó többé nem készül, a ritkaságok VHS-kiadásai mind a mai napig hatalmas üzletet jelentenek, egyes darabok 2000 dollárért cserélnek gazdát.