Védett madarak fészkeit semmisítették meg földmunka közben
A Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Rendőr-főkapitányság sajtószóvivője, Szabó Zita elmondta: a károkozást a terület természetvédelmi kezelője, a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság természetvédelmi őrszolgálatának egyik munkatársa vette észre a napokban. A szakember bejelentette, a Tisza homokos, agyagos partján végzett területrendezési földmunkák során ismeretlenek károsították, illetve megsemmisítették az ott lévő partifecsketelepek egy részét.
A Tiszai Vízirendészeti Rendőrkapitányságon természetkárosítás bűntett megalapozott gyanúja miatt indult eljárás, ismeretlen tettesek ellen. A nyomozás során kiderült: a Tisza partján munkagépekkel távolították el az aljnövényzetet, amelyet azután a partfalra toltak, ennek következtében több mint egy tucat költőüreg semmisült meg a közép-tiszai tájvédelmi körzethez tartozó és Natura 2000 természetvédelmi oltalom alatt is álló területen.
A rendőrök szerdán gyanúsítottként hallgattak ki az ügyben egy 65 éves budapesti férfit, a földmunkákhoz használt gépeket pedig lefoglalták.
Az eset részleteit, a további felelősség kérdését, az okozott kár pontos mértékét és értékét szakértők bevonásával, büntetőeljárás keretében vizsgálja a Tiszai Vízirendészeti Rendőrkapitányság.
Monoki Ákos, a nemzeti park illetékes tájegységvezetője elmondta: a partifecske természetvédelmi értéke példányonként 50 ezer forint. Rámutatott arra, hogy Tiszapüspökiben nem ez az első ilyen bűncselekmény: az elmúlt két évben ez a negyedik alkalom, hogy hasonló okból feljelentést tettek.
Közlése szerint a visszatérő problémát az okozza, hogy a helyi nyaralótulajdonosok a területre vonatkozó természetvédelmi oltalmat figyelmen kívül hagyva időről időre engedély nélkül végeznek, illetve végeztetnek tereprendezési munkákat, vagy próbálnak meg az érintett partszakaszon stégeket, lejárókat, építeni, kialakítani.