Újabb nyolcezres: feljutott a Gasherbrum II. csúcsára Varga Csaba
A csúcshódítás részleteiről Moys Zoltán, az expedíció magyarországi kapcsolattartója is csak hétfőn értesült, mivel Varga nem vitt magával műholdas telefont.
Varga Csaba szombaton késő este indult a hármas táborból a kínai-pakisztáni határon emelkedő hegy meghódítására és vasárnap magyar idő szerint reggel hét óra előtt pár perccel, tizenkét órás menetelés után jutott fel a csúcsra.
A Gasherbrum II elég nehéz csúcs, már az első szakaszon is vannak olyan gleccserek, amelyeken csak egy társsal összekötve juthat át az ember - mondta el a hegymászó a Moys Zoltánnal folytatott első telefonbeszélgetésében hétfőn.
"A csúcson olyan kábult voltam, azt sem tudtam, hol vagyok; olyan álomszerű volt az egész. Ott nem volt olyan megható érzés, ezt csak most kezdem érezni" - mondta Varga Csaba Moys Zoltánnak.
Carlos Garranzo spanyol hegymászó blogján jelent meg egy bejegyzés az alpinistáról, miszerint osztrák társával feljutottak a csúcsra, és jelenleg az alaptáborba tartanak.
Moys Zoltán, az expedíció magyarországi kapcsolattartója hétfő délután az MTI-nek elmondta: még nem sikerült személyesen beszélnie Varga Csabával, aki valószínűleg rádión szólt le az alaptáborba, így üzenve a neki szurkolóknak.
Mivel a bejegyzés még vasárnapról szól, a nagyváradi hegymászó várhatóan estére leér az alaptáborba és személyesen is jelentkezik - véli Moys.
A kapcsolattartó legutóbb pénteken beszélt Varga Csabával, akinek nincs műholdas telefonja, így csak akkor tud jelentkezni, amikor a csúcshódítás után visszaérkezik az alaptáborba.
Egy ideig nem tudták, hol van
"Szerintem minden rendben van vele, csak műholdas telefon hiányában nem tud jelezni" - vélte Moys Zoltán, hozzátéve, hogy Varga Csaba "magányos farkas", akinek a kommunikáció nem a legfontosabb dolog a hegymászáskor. Egy-egy korábbi expedícióján például előfordult, hogy egyáltalán nem adott hírt magáról.
A www.4bakancs.com hegymászóportál szerint Varga Csabát blogján már korábban megemlítette Garranzo. Ez alapján Garranzo, egy Harry nevű osztrák hegymászó és Varga Csaba csütörtökön együtt ért fel az 1-es táborba, majd az osztrák mászó és Varga Csaba pénteken továbbment a 2-es táborba. A hátramaradó Garranzo szombaton indult, majd vasárnap érte el a kettes tábort. Elmondása szerint Vargáék ekkor még mindig nem tértek vissza, ami azt jelenti, hogy vagy felértek a csúcsra és már a 3-as táborban várakoznak vagy az időjárás nem engedi a csúcshódítást és jobb időre várnak odafent.
Az expedícióról szóló információk követhetők a Hazajáró közösségi oldalán.
A Gasherbrum II. a Karakorum-hegység Baltoro-Mustagh-csoportjában álló harmadik legmagasabb csúcs, amely a Gasherbrum I.-től északkeletre helyezkedik el. A két csúcsot a Gasherbrum-hágó (6600 m) választja el egymástól. A hegyet először 1956-ban egy osztrák expedíció három résztvevője, Sepp Larch, Hans Willenpart és az expedícióvezető Fritz Moravecz mászta meg. A második alkalomra 16 évet várni kellett, akkor francia hegymászók jutottak fel. A hegy leggyorsabb megmászója a kazah Gyenyisz (Denis) Urubko volt, neki 2001-ben hét és fél órára volt szüksége, hogy az alaptáborból elérje a csúcsot.
A magyarok közül a Magyarok a világ nyolcezresein expedíció tagjai és Maku László hegymászó jutottak fel a Gasherbrum II.-re.