Újabb bizonyíték: a dohányzás tíz évvel is megrövidítheti az életet
Még a napi legfeljebb tíz szál cigaretta elszívása is megduplázza a halálozás kockázatát, a napi egy dobozzal szívó dohányosokra pedig a korai halálozás négyszeres kockázata leselkedik – derül ki az ausztrál Sax Intézet több mint 200 ezer negyvenöt éven felüli résztvevővel készült hosszú távú kutatásából. Az is kiderült, hogy minél korábban szokik le valaki, annál jobbak a kilátásai.
Az eredmények azért különösen riasztók, mert azt is bizonyítják, hogy az aktív dohányosok körében bekövetkező halálozások kétharmada közvetlenül a dohányzásnak tulajdonítható. A nemzetközi kutatások eddig csak a halálozások felét hozták közvetlen összefüggésbe a dohányzással az aktív dohányosok esetében.
„Mindenki tudja, hogy a dohányzás káros az egészségre, eddig azonban nem végeztük széles körű kutatást Ausztráliában arról, mennyire káros valójában” – idézte a kutatás vezetőjeét Emily Banks professzort a Medipress.
Az Ausztrál Szív Alapítvány és a Cancer Council NSW támogatásával készült tanulmány kimutatta, hogy az aktív dohányosok háromszor nagyobb valószínűséggel halnak meg, mint azok, akik soha nem dohányoztak.
„Az emberek nem ismerik fel, milyen káros még a kocadohányzás is az egészségre – a rák, a szívbetegség, a tüdőbetegségek és számos más betegség szempontjából” – tette hozzá a tanulmány társszerzője, Freddy Sitas, a Cancer Council NSW munkatársa.
Ausztráliában a férfiak körében 1945-ben, a nők körében pedig 1978-ban tetőzött a dohányzás előfordulása. Banks professzor szerint széles körben csak mostanában kezdjük felismerni a dohányzás az emberi egészségre gyakorolt valamennyi káros hatását.