Új taggal bővült a gorillák csapata a Fővárosi Állatkertben

Új taggal, a Hakuna Matata névre hallgató nősténnyel bővült a Fővárosi Állat- és Növénykert gorilla csapata.

A 17 éves nőstény egy hete érkezett Nürnbergből, ám leendő társainak csak pénteken mutatták be. Egyelőre csak a rácsokon keresztül, biztonsági fal mellett láthatták egymást az állatok.

A Fővárosi Állat- és Növénykert főemlős házában bemutatják Hakuna Matatát, a Nürnbergből érkezett, 1996-os születésű nőstény gorillát
Budapest, 2013. március 1. A Fővárosi Állat- és Növénykert főemlős házában bemutatják Hakuna Matatát, a Nürnbergből érkezett, 1996-os születésű nőstény gorillát 2013. március 1-jén. Az új állat a család többi tagjától elválasztva lesz látható, összeszoktatását ezután kezdik el a szakemberek. MTI Fotó: Kovács Attila

Persányi Miklós, az állatkert főigazgatója elmondta, erre azért van szükség, hogy biztonságos körülmények között szerezzék meg a csapat tagjai az első vizuális és szagélményeiket az új nőstényről. A reakciókból következtetni lehet a dominanciaviszonyokra, illetve a szakértők meghatározhatják a későbbi bemutatási sorrendet is. Valószínűleg az ezüsthátú, vagyis Golo, a csapatvezető hím dönt majd a dominanciaviszonyok kialakulásáról.

A kezdetben a neki kijelölt területen félénken nézelődő Hakuna Matatát legintenzívebben az Iringa nevű nőstény fogadta, ő többször, messziről indított támadásokkal döngette meg a rácsot erőfölénye fitogtatásaként. Ha túl hevesnek találta a viselkedését, Golo "megfegyelmezte" a nőstényt.

Vidákovits István, az állatkert szakértője az MTI-nek elmondta, hogy ezek a reakciók normálisak. A nőstények védik leginkább területüket, hiszen az új tag érkezése az ő hierarchiájukat boríthatja fel, az ő rangsorban elfoglalt helyüket veszélyezteti. A nürnbergi állatkertben Hakuna Matata egyébként domináns nőstény volt és eddig például nem találkozott kölyök gorillával.

Az állatok teljes összeszoktatása akár hetekig is eltarthat. Hakuna Matatát az állatkert látogatói szombaton és vasárnap láthatják külön, a csapatétól ráccsal elválasztott territóriumában, hétfőtől azonban intenzívebb összeszoktatási időszak kezdődhet, ezért meghatározatlan ideig időszakosan lezárják az emberszabású majmok házát.

A budapesti állatkertben 1989 óta élnek gorillák. Az első tenyészpárnak, az 1979-ben született Lieselnek és az 1980-ban született Golónak már három kölyke született. A csapat tagja még két nőstény, Iringa és N'yaounda, amelynek 2010-ben született hím kicsinye, Bongo.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.