Bemutatkozott a Fővárosi Állatkert új sztárja
Dexter izgatottan figyelte új otthonát Fotó / Földi Imre |
Az aranyhasú mangábé a világ egyik legritkább majomfaja, a világ állatkertjeiben összesen 37 ilyen állat él, és kevesebb helyen kerül bemutatásra, mint ahány állatkertben például óriáspandát tartanak.
Dexteren kívül még három másik egyed is érkezett a texasi San Antonió-i állatkertből, a majmokat külön-külön, egy speciális fadobozban szállították. A másik három egyed, két nőstény, Daphne, Tyler és a hím, Tukal egyelőre karanténban van, innen utaznak majd tovább Hollandiába, illetve Franciaországba.
Az Amerikából érkezett állatok olyan vérvonalat képviselnek, amely nem áll közeli rokonságban az európai állatkertekben élő mangábéékkal. A majmok ajándékozása az Európai Állatkertek és Akváriumok Szövetsége (EAZA), valamint az Amerikai Állatkertek és Akváriumok Szövetsége (AZA) együttműködésében valósult meg. Az olyan ritka és kis egyedszámban tartott fajoknál, mint amilyen az aranyhasú mangábé is, a rokontenyésztés és a genetikai leromlás elkerülése érdekében feltétlenül szükség van a kontinenseken átívelő együttműködésre is.
Nem sokáig zavartatta magát, azonnal enni kezdett Fotó / Földi Imre |
Dexter az első pillanatoktól kezdve magabiztosan viselkedett, szállítódoboza kinyitása után azonnal birtokba vette az egyelőre csak számára kijelölt helyet és perceken belül nassolni kezdett a kikészített gyümölcsökből.
Az összeszoktatás hetei alatt kiderül, befogadják-e a nőstények a leendő tenyészhímet. Ha igen, akkor akár egy éven belül szaporulatra számíthat a fővárosi intézmény. Amennyiben viszont ellenségesen fogadnák Dextert, a gondozók a másik hímmel, Tukallal tesznek próbát - mondta el Vidákovits István, a fővárosi állatkert körzetvezetője.