Tuscaloosát letarolta a tornádó
Pusztításukat az elmúlt csaknem negyven évben a legjelentősebbnek tartják, és a halálos áldozatok számának emelkedésére számítanak. Alabama, Mississippi és Georgia szövetségi államok kormányzói területük egy részére vonatkozóan rendkívüli állapotot hirdettek ki.
Az áldozatok több mint a fele alabamai, és egymillióan maradtak elektromos áram nélkül ebben a szegény államban.
Barack Obama elnök jóváhagyta a szövetségi segítségnyújtásra vonatkozó kérelmüket. – Együttérzünk mindazokkal, akiket érint a pusztítás, és dicsérjük azokat, akik hősies erőfeszítéssel, fáradhatatlanul dolgoznak a katasztrófa elhárításán – fogalmazott Obama.
Egyelőre nem merült fel, hogy – csakúgy, mint a 2005-ös Katrina hurrikán idején – a nem megfelelő katasztrófaelhárítás szerepet játszott volna az áldozatok kiugróan magas számában. Robert Bentley alabamai kormányzó szerint a meteorológusok jó munkát végeztek, felhívták az emberek figyelmét a készülő katasztrófára, de nem lehet sokkal többet tenni mérföldnyi kiterjedésű tornádókkal szemben.
A helyi nemzeti gárda kétezer fővel vesz részt a mentőmunkálatokban, túlélők után kutatva.A 83 ezer lakosú Tuscaloosát, az Alabamai Egyetem székhelyét letarolta a vihar. Az utcákat kidőlt fák, leszakadt elektromos vezetékek borították el, az autósok pedig hátrahagyták járműveiket a helyszíni beszámolók szerint.
Walter Maddox polgármester „jó ideje példátlan” pusztításról beszélt városában. Az állam legnagyobb települése, Birmingham egyik elővárosában Samantha Nail, egy túlélő így számolt be a történtekről az amerikai sajtóban: „Egymásba és az életünkbe kapaszkodtunk a fürdőszobában. Ha nem betonból lennének a falaink, a mi házunknak is vége lett volna, mint a többinek.”