Tizenöt órát bámulják a tévét Hálaadáskor az amerikaiak
A televízió hatása évről évre erősödik egészen az ötvenes évek óta. Évről-évre többen néznek tévét - érdekes módon mégis csökken a tévékészülékek száma - és az amerikaiak munkanapon nem tudnak annyit tévézni, mint szeretnének. Hálaadás napján viszont nem kell dolgozni menniük - kivéve az üzletek dolgozóinak, másnap ugyanis elindulnak a karácsonyi leárazások: ezt az első pénteki napot hívják Fekete Pénteknek az óriási tömeg miatt - tehát hiába beszélünk családi ünnepről, ahová az emberek kedves szokás szerint barátaikat is meghívják, egyre több órát tévéznek - az előrejelzés szerint idén 15 órát fognak, akár megállás nélkül.
A New York-i Hálaadás Napi Parádét már sok évtizede adja valamelyik nagy országos csatorna - idén az NBC fogja sugározni - a kisebb helyi csatornák a saját állami székhelyükét szokták adni ilyenkor. Ez is amerikaiak millióit szegezi a képernyők elé. Utána pedig valóban nincs megállás: a tengerentúli amerikaifutball-liga, az NFL egymás után három mérkőzése látható élőben. Ez a három típusú műsor keleti parti idő szerint déltől este tizenegyig tart - a futball után pedig a csatornák legtöbbször sorozatepizódot adnak a borítékolható hatalmas nézettség okán. Ezek összeadva teszik ki a tizenöt óra tévénézést.
Nem a levegőbe beszél Jason Lynch, a People magazin egykori tv-s szakírója a várható óriási nézettségekkel. Az említett három műsor tavalyi számai is döbbenetesek, a reggel kilenckor kezdődött parádé 22,4 millió, míg a rögtön utána következő National Dog Show 9,2 millió nézőt érdekelt. Ezután jön az igazi robbanás: az első futballmérkőzés 28,7 millió nézőt szegezett képernyő elé, ami a teljes őszi műsorstruktúra legnézetebb adása volt. Ez a tendencia évek óta jelen van, az elmúlt 10 év legnézettebb amerikai programjainak top 10-es listájában mind futballmérkőzést találunk, csak a februári döntő tud magasabb számokat produkálni a Hálaadás-napi mérkőzéseknél.