Buddhista csirkeszárnyak – Tibetben nyit éttermet a KFC
Az amerikai nagyvállalat már több mint tíz éve felvetette e gondolatot, de akkor az éles kritikák hatására elállt a megvalósításától. Akkor a dalai láma levélben fejezte ki ellenzését, mondván, hogy a felhasznált csirkék tartásának körülményei és kegyetlen leölésük sérti a tibeti kultúrát.
A jelek szerint a Yum! most elérkezettnek tartotta az időt, és bejelentésében úgy fogalmazott, szolgáltatásukkal a helyi fogyasztókat és a turistákat kívánják szolgálni. Arra is kitértek, hogy az üzlet külső képében nagy hangsúly fektetnek a tibeti hagyományos építészet elemeinek megjelenítésére. Érvelésük szerint beruházásukkal munkahelyet teremtenek, elősegítik a regionális ellátási lánc fejlődését.
A londoni székhelyű Szabad Tibet mozgalom egyik aktivistája, Alistair Currie a hírre reagálva megjegyezte, elvben nincs azzal semmi baj, ha egy nyugati vállalat üzletet nyit Tibetben, de – szerinte – eddig kevés vállalat bizonyította, hogy érdeke lenne hasznot hozni Tibetnek és a tibetieknek. Úgy vélte, fontos, hogy a megnyíló étteremben tibetieket alkalmazzanak, ehhez megfelelő képzést kapjanak, és az eladók használják a tibeti nyelvet. A felelősség a Yum!-é, hogy bizonyítsa, hangoztatott elkötelezettsége nem csak jelképes és felszínes – jelentette ki.
Az új KFC-étterem 540 négyzetméteren, egy bevásárlóközpontban kapott helyet. A cég egy külvárosi, 4,7 hektáros területen tervezi egy hűtőház megépítését is háttér bázisként a további terjeszkedéshez. A kínai Hszinhua hírügynökség az új üzlet kínai menedzserét idézi, aki szerint „a tibeti fogyasztóktól nem idegen sem a rántott csirke, sem a hamburger”.