Tények és tévhitek a Candida-diétáról
A Candida alfajok és köztük a legelterjedtebb, a Candida albicans az egészséges bélflóra része, panaszt csak akkor okoznak, ha immunrendszeri gyengeség és a bélflóra egyensúlyzavara miatt túlzottan elszaporodnak. Kellemetlen lehelet, bőrpanaszok, viszketés, ekcéma, állandó felfázás, hüvelyi panaszok, kimerültség, levertség, emésztési problémák, puffadás, migrén mind-mind utalhat az egyensúly felborulására.
A betegség vagy inkább állapot kialakulásáért több tényező lehet felelős, a háttérben azonban szinte mindig az immunrendszer meggyengülése áll. Az antibiotikum elpusztítja a szervezet jótékony baktériumait is, így azok nem tudják a továbbiakban megakadályozni a Candida-gombák szaporodását. A Candida amúgy a béltraktusban is megtalálható, ezért a táplálkozásnak kiemelt hatása és jelentősége van.
A Candida-gombák túlszaporodását többféle módon is ki lehet mutatni, vérből, orr-, garat- és hüvelyváladékból, valamint például az ún. VEGA-teszttel is, ez utóbbi a tenyér akupresszúrás pontjainak elektromos ellenállásából következtet a candidiázisra. A diagnosztikai eljárások azonban nem 100%-osan megbízhatóak, ugyanis sokszor a tünetek ellenére sem képesek teljes biztonsággal kimutatni a Candida túlszaporodását.
Amennyiben mégis sikerül diagnosztizálni a betegséget, úgy több lábon álló támadást kell indítani az elburjánzott gombatelepek ellen. A candidiázis minden páciensnél más és más mértékű, ezért a kezelés is különböző lehet. Ha a tünetek indokolják, úgy az orvos gyógyszereket írt fel, de ezenkívül szükség van kiegészítő kezelésekre és diétára is.
A Candida elleni diéta az egyik legellentmondásosabb diétatípus, a tényekről és tévhitekről Barcza Zsuzsanna dietetikus szakértő, a Step 4 Life Életmód Stúdió vezetője mesélt.
– Az interneten többfajta diéta kering. Amiben a legtöbb közös, hogy mivel a Candida-gomba az egyszerű cukrokból táplálkozik, ezért az ezeket tartalmazó élelmiszereket – úgymint fehér lisztet, fehér cukort, de magas cukortartalmuk miatt a gyümölcsök nagy részét – szinte teljesen meg kell vonni a szervezettől. Szintén kerülendők a túlzott keményítő-, valamint adalékanyag-tartalmú ételek is, ezért nem fogyaszható például fehér rizs vagy tészta sem. Kételkedésre ad okot a diéta eredményességéről az, hogy ugyan a legtöbb gyümölcsöt kizárja, ugyanakkor a zöldségeket többségét viszont engedélyezi, miközben néhányuk szintén tartalmaz cukrot, igaz, más típusúakat, mint a gyümölcsök. A tejcukorról is megoszlanak a vélemények: egyesek szerint nem szolgál táplálékul a Candidának, míg mások abszolút kizárják az étrendből.
A diéta hatásossága több tényező miatt is nehezen mérhető. Mivel a kezelés részeként más eljárásokat is javasolnak, ráadásul emellett a diétát nagyon nehéz teljes mértékben betartani, ezért valószínűsíthető, hogy inkább ezek együttesen segítik a tünetek enyhülését és végül a teljes gyógyulást.
Béltisztítás bátraknak és félősöknek
A már említett alternatív megoldások közé tartoznak a különféle gombaellenes készítmények, ezek közül talán legjobb a grapefruitmag-kivonat. Olyan hatóanyagokat tartalmaz, melyek a kórokozók citoplazmájának membránját pusztítják el, ezáltal a baktériumok, gombák és paraziták tápanyag nélkül maradnak. A kiegészítő kezelésekhez sorolhatók továbbá a különféle vastagbéltisztító eljárások is, ilyen például a colon-hydroterápia, melynek során a teljes vastagbelet váltakozó hőmérsékletű, meleg-hideg vízzel tisztítják és öblítik át. Aki kevésbé invazív eljárásra vágyik, az hasonló hatást érhet el különféle gyógyszerekkel, de akár természetes módon is.
A dietetikusok többnyire azt szokták javasolni, hogy minden reggel fogyasszunk el éhgyomorra, egy nagy pohár vízzel egy púpozott evőkanálnyit durvára darált lenmag és szezámmag keverékéből, esetleg mustármagból, ez utóbbit egyben is le lehet nyelni. A jótékony hatásuk abban jelik, hogy ezeket a magas rosttartalmú táplálékokat sem más bélbaktériumok, sem a Candida nem tudja lebontani, viszont szinte lereszelik a bél nyálkahártyájáról a gombatelepeket. Jó alternatíva a kovaföld is, mely rengeteg ásványi anyagot és nyomelemet tartalmaz, amik fel tudnak szívódni a bélrendszerben, ugyanakkor teljes mértékben nem tudjuk emészteni.
Hát már a hús is tilos?
A húsfogyasztán szintén sarkalatos pontja a Candida-diétának. Az antibiotikummal kezelt állatok húsából felszívódó gyógyszer-maradványok egyes vélekedések szerint ártanak a candidás betegeknek (is), ezért inkább a húsfélék elkerülésére intenek. Az Európai Unió azonban szigorú szabályok szerint vizsgálja be a húsokat és húskészítményeket, így antibiotikummal rendkívüli módon szennyezett húst nem is lehet forgalomba hozni. Aki mégis fél az esetleges gyógyszermaradványoktól, annak ott vannak a háztáji állatok is, melyek húsa biztonságosan fogyaszható.
– A személyes véleményem az, hogy a candidiázis a már eleve leromlott immunrendszerű embereket támadja, ezért nem biztos, hogy egy drasztikus diéta teljes mértékben orvosolhatja a problémát. Ráadásul a tökéletes Candida-diéta csak elméleti szinten létezik, ugyanis ha bizonyos makrotápanyagokat kiszorítunk a táplálkozásból, akkor az akár más betegségek kialakulását is indukálhatja – vélekedik Barcza Zsuzsanna.
Vannak olyan candidás betegek, akik kimondottan híznak, míg mások jelentős métékben fogynak, így könnyen belátható, hogy egy súlyfelesleggel rendelkező és egy lesoványodott embernek nem lehet ugyanaz a diétája. Az alapos orvosi kivizsgálás után a beteg egyéni állapotát figyelembe véve, személyre szabottan kell megalkotni a Candida-ellenes étrendet.
– A candidiázis kezelése még gyerekcipőben jár, ennek oka leginkább a szerteágazó tünetrendszere. A diétának a gyógyulást követő szinten tartásban és a visszaesés megakadályozásában van inkább szerepe, nem lehet tőle teljes és 100%-os gyógyulást várni – teszi hozzá végül a szakértő.