Tengernyi belvízre számítanak a Tisza mentén
Jelenleg közel kétezer kilométeren van árvízi készültség az országban, 177 helyen működnek a szivattyútelepek és több mint háromezren vesznek részt az árvízi védekezésben. Öszesen 317 ezer hektár területet borít víz - ebből 170 ezer hektár szántó - , 203 helyen van belvízi védekezés. Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében 37 településen van belvízvédelmi készültség, háromszáz lakóház szorul védelemre.
Gyors áradás és óriási belvíz várható a Tiszánál
A tiszai árhullám miatt Szabolcsban több mint húsz kilométeren a legmagasabb fokú a készültség. Az eddigi harmadik legnagyobb vízszinttel vonul az árhullám a Tiszán és mellékfolyóin, több mint 440 kilométeren harmadfokú a készültség, a folyó Tokajnál tetőzött 838 centiméteren.
Szakemberek szerint az elkövetkező napokban felgyorsul az áradás, napi mértéke meghaladja 20 centimétert. A töltések mentén megjelentek a magas vízállást kísérő árvízi jelenségek: talpszivárgások, fakadóvizek. A Tisza emelkedő vízállása miatt Szolnok önkormányzata elsőfokú árvízvédelmi készültséget rendelt el a tiszaligeti körtöltésre. A belvíz térhódítása miatt az igazgatóság valamennyi belvízvédelmi szakaszán valamilyen fokú készültség van érvényben, Kisújszállás környékén a legrosszabb a helyzet, ott harmadfokban védekeznek.
Hosszan elhúzódhat a védekezés
A magyarországi folyókon levonuló árvíz várhatóan egy, másfél hét múlva hagyja el az országot, de a vízügyi szakemberek a belvízzel elöntött területeken is hosszan elnyúló, stagnáló védekezésre számítanak.
A hideg idő és a lefagyások miatt egyelőre nem romlott tovább a belvízhelyzet, de összességében már így meghaladhatja a tízezer négyzetkilométert a mezőgazdasági művelésre alkalmatlan terület nagysága.
A szakemberek szerint az elöntések a hét közepére lefagytak, a belvízzel borított területeket pedig 2-5 centiméter vastag hó fedi, ami azt jelenti, hogy olvadáskor várhatóan tovább nő majd a vízzel elárasztott földek nagysága.