Itt az ideje a tavaszi hajtuningnak!
Míg télen a sapka miatti viszkető fejbőr, esetleg zsírosodás és a hideg-meleg levegő váltakozása miatti korpásodás okozta a legtöbb problémát, addig tavasszal a hajhullás. A hosszú téli hónapok alatt a szervezet vitamin- és energiaszintje jelentősen lecsökken, hiszen csak kevés nyers zöldséget és gyümölcsöt fogyasztunk. A tavaszi fáradtság mellett sok ember tapasztal kisebb-nagyobb mértékű hajhullást is, ami többnyire normális, ciklikus jelenség, ám nem árt mégis odafigyelni rá.
Naponta körülbelül száz hajszálunkat veszítjük el természetes úton a meglévő 100-150 ezer (a szőkék 140 ezer, a barnák 100 ezer, a vörösek 85 ezer) hajszálból. Hajhullásról abban az esetben beszélhetünk, ha ennél a napi száz szálnál több hullik – ebben az esetben viszont már bizonyosan valamilyen probléma áll a háttérben. A tartós, egyenletes hajhullásos állapotra a telogen effluvium orvosi szakkifejezést használják, a név a normál hajnövekedés egy fázisára utal. Anagén fázisnak hívják azt a szakaszt, amikor a hajszál növekszik, telogén fázisnak pedig azt, amikor a hajszál elhal, kihullik.
A haj életciklusa három szakaszból áll: a növekedési, az átmeneti és a nyugalmi fázisból. A két-hat évig tartó növekedési szakasz – vagy anagén fázis – alatt a hajszál naponta 0,3-0,5 mm-t nő, hajszálaink nagyjából 85%-a van ebben a fázisban. A növekedést különféle betegségek és a tápanyaghiány is jelentősen lassíthatja. A két-három hetes átmeneti fázisban a haj növekedése megáll, a hajhagyma nem kap több tápanyagot, a felszínre kerül és elsorvad. A hajszálak 1-3%-a van ebben a szakaszban.
A három hónapos nyugalmi – telogén – fázisban a hajgyökér működése szünetel, a hajhagyma elszarusodik, és elhal. A szakasz végén a hajgyökér új hajhagymát hoz létre, ami újabb hajszálat kezd növeszteni. A szálak körülbelül 15%-a várakozik ebben az állapotban, de tavaszi hajhullás esetén ez a százalék jóval magasabb lehet.
Az vagy, amit megeszel
A haj normális ciklusában elsődleges fontossággal bír a helyes táplálkozás, így ha a hiányzó tápanyagok pótlásra kerülnek, a tavaszi hajhullás általában két hónap alatt rendeződik.
A haj fő alkotóeleme a keratin fehérje, ezért oda kell figyelni az elegendő olyan sovány fehérjék fogyasztására, mint például a csirke- és pulykahús, a tengeri halak vagy a tojás. A B-vitamincsoport pozitívan befolyásolja a haj növekedését: a B2-vitamin fontos a vörösvérsejtek képzésében és lebontásában, segítí a máj méregtelenítő működését. A B6-vitamin a test fehérjeforgalmát szabályozza, míg a B12-vitamin nélkül a szénhidrát-, a zsír- és fehérje-anyagcsere alapvető reakciói nem mennének végbe. A legfontosabb B-vitaminforrások a teljes kiőrlésű gabonából készült termékek, a máj, a legtöbb zöldféle, a zöldborsó, a tej, a szárított élesztő és a hántolatlan rizs.
A cink segíti a fehérje felszívódását a szervezetben, ezért oda kell figyelni a szinten tartására, e tekintetben a legideálisabb táplálék a csicseriborsó vagy a tenger gyümölcsei, különösen az osztriga. Az omega-3 zsírsavak nem csak a szívnek és az érrendszernek, hanem a bőrnek, így a fejbőrnek is jót tesznek, így a halfélék (tonhal, lazac) és az olajos magvak (mogyoró, kesudió, mandula) fogyasztása is hozzájárulhat a hajhullás megállításához.
Az E-vitamin a fejbőr vérellátását serkenti, míg a vasnak a vérképzésben van szerepe, utóbbi maradéktalan felszívódásában a C-vitaminnak van jelentős szerepe. E-vitaminban gazdagok a különféle növényi olajok, a virágpor, a méhpempő, méz, a gabonamagvak, de főleg a csíráztatott magvak. A máj, a vörös húsok, a spenót és a tojás kiváló vasforrás, míg jelentős C-vitamint nyerhetünk káposzta- vagy citrusfélékből, és csipkebogyóból is még a friss idényzöldségek és -gyümölcsök megjelenése előtt.
Csak türelem!
A hajhullás megállításában segítségünkre lehet néhány régi, bevett trükk is, ám azt fontos leszögezni, senki ne várjon csodát néhány nap múltán. A szemmel látható eredmény több hét vagy akár hónap kitartó és rendszeres használat után várható!
Számos illóolaj bevethető a hajhullás ellen, például a levendula, a teafa vagy a rozmaring. Az illóolajok vízben nem oldódnak, ellenben olajban és mézben igen, ezért érdemes pakolásban használni őket: néhány evőkanál olívaolajhoz adjunk egy kanál mézet, és cseppentsünk bele 2-2 cseppet akár többféle illóolajból is. Oszlassuk el egyenletesen a száraz hajon és fejbőrön, tekerjük körbe folpackkal és egy meleg törölközővel, aztán hagyjuk rajta 2-3 órára, esetleg egy teljes éjszakára! A hajmosás utáni almaecetes öblítővíz nemcsak puhává és fényessé varázsolja a bőrt, de eltávolítja a hajból a sampon- és formázószer-maradványokat, az illóolajokat ebbe a langyos vízbe is tehetjük!
A ricinusolajat régóta használják a haj növekedésének serkentésére, a hajhullás megállása után kicsit siettetni lehet vele a szálak növekedését. A következő pakolást nagyon egyszerű összekeverni, és összetevőinek köszönhetően remekül ápolja a száraz bőrt. Egyik legfontosabb hatóanyaga a henna, mely antibakteriális és gombaölő tulajdonságai mellett segít kiegyensúlyozni a fejbőr faggyútermelését, a zöld agyag pedig méregtelenít, és ásványi anyagokkal erősíti a hajat. Üveg- vagy kerámiaedénybe tegyük bele sorban az összetevőket (10 ml lenmagolaj, 5 ml ricinusolaj, 15 ml henna, 10 ml zöld agyag, 6 csepp rozmaring-illóolaj és egy kevés buborékmentes ásványvíz a kenhetőség miatt), és addig keverjük, míg sima, homogén masszát nem kapunk. Oszlassuk el gondosan a száraz hajon és a fejbőrön, csavarjunk a fej köré folpackot, majd pedig tekerjünk még köré egy törölközőt is! Egy óra elteltével alaposan öblítsük le, és mossunk hajat!