Szusszanásnyi szünet az árvízi védekezésben
Kóthay László vasárnapi sajtótájékoztatóján elmondta: továbbra is mintegy kétezer vízügyi szakember vesz részt a védekezésben, a gátakon és a töltések mellett dolgozó civilek száma azonban hatezerről ezerötszázra csökkent. A szakállamtitkár beszámolt arról, hogy bár az országot szombaton is elérte egy csapadékzóna, Kelet-Magyarországon nem esett számottevő eső. Hétfő délutántól viszont a Felső-Tisza és a Bodrog vízgyűjtő területén is nagyobb esőzés várható, így a védekezés súlypontja várhatóan átkerül oda - tette hozzá.
A magyarországi folyók fővédvonalain jelenleg 1924 kilométeren van védelmi készültség. Rendkívüli a készültség 130 kilométeren, harmadfokú 266 kilométernyi védvonalon. Edelényben 40 centimétert mérséklődött a Bódva vízszintje egy nap alatt, a töltés azonban rossz állapotban van, átázott, így továbbra is fokozott figyelmet igényel. Hozzátette, hogy ebben a térségben az elsődleges feladat az átszivárgott víz visszaemelése, szivattyúzása, az átázott területek mentesítése. Továbbra is mintegy 160 ezer hektár van víz alatt.
Az árvízi védekezés költsége eddig mintegy 2-2,5 milliárd forint. Borsod-Abaúj-Zemplén megyében az árvíz 35 települést, és mintegy kétezer épületet veszélyeztet. A kitelepítettek száma csökkent: Borsodban 355-re, országosan 505-re. A megyében 11 lezárt útszakasz és két elzárt település - Tornabarakony és Tornaszentandrás - van.
Kedden és szerdán előreláthatólag jelentős csapadék esik a Tisza bal oldali mellékfolyóinak vízgyűjtő területén. Fel kell készülni arra, hogy a Tiszán Szolnokig harmadfokú készültséget vezetnek be.
Nem lesz annyi eső
A kedvező időjárásnak köszönhetően ütemesen, bár lassan apadnak a folyók Észak-Magyarországon - tájékoztatott Csont Csaba, az Észak-magyarországi Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság (Ékövizig) árvízvédelmi osztályvezetője. Számottevő csapadék az elkövetkező napokban nem várható - tette hozzá.
Ha lassan is, de apadnak a folyók
A Sajó csaknem végig apad, de legalsó néhány kilométeres szakaszán, a Tisza áradása miatt, további vízszintemelkedésre, illetve a vízszint stagnálásra lehet számítani. A Bódva már teljes hosszán apad, az apadás üteme viszont rendkívül lassú és a vízszintek továbbra is igen magasak. A Tarna szintén apad, a felső szakaszon a vízszintek már az úgynevezett kisvízi tartományban vannak. Ha igen lassan, de csökken a vízszint a Hernádon is, ám a folyó országhatárhoz közeli szakaszán a tetőzés óta már 280 centimétert apadt a víz, az alsó szakaszon az apadás lényegesen mérsékeltebb. A Bodrog szombaton tetőzött Felsőbereckinél, ott már nagyon lassan apad, míg Sárospataknál tovább árad. A Tisza Záhonynál vasárnap hajnalban tetőzött, máshol még árad. A jövő héten a Felső-Tisza vízgyűjtőjén többször is lehet jelentősebb csapadék, és újabb, várhatóan a mostanitól kisebb árhullám(ok) kialakulása valószínű.