Sztárallűrök: a celebség kihozza az ember igazi énjét?

Vajon a politikusok, celebek, mozi sztárok a hatalmi pozíció vagy a hízelgő rajongók miatt veszítik el valóságérzetüket, s hiszik, hogy büntetlenül bármit megtehetnek? Vagy talán éppen ez a helytelen, esetenként teljesen erkölcstelen viselkedés jellemzi a mélyben megbújó másik, rosszabb énjüket?

Nap mint nap olvashatunk valamilyen hírességről, aki szégyenteljes, elítélendő magaviseletével hívja fel magára a média és az emberek figyelmét. Mel Gibson amerikai színész például 2006-ban ittas vezetés miatti letartóztatásával került a címlapokra, sokat lehetett hallani emlékezetes antiszemita kirohanásairól is, majd 2010-ben barátnője, Oxana Grigorjeva elleni erőszakos cselekedetitől visszhangzott a sajtó. Nagy port kavart az interneten flörtölő, New York-i képviselő is idén télen. Chris Lee saját nevén, egy internetes oldalon flörtölt egy nővel, akinek félmeztelen fotót is küldött. A botrány kirobbanása után azonnali hatállyal lemondott mandátumáról. 

Mel Gibson és Oxana Grigorjeva
Cast member Mel Gibson and Oksana Grigorieva attend the premiere of the film "Edge of Darkness" in Los Angeles January 26, 2010. REUTERS/Phil McCarten (UNITED STATES - Tags: ENTERTAINMENT)

A Reuters számára, 24 ország lakosságának megkérdezésével készült nemzetközi Ipsos felmérés arra kereste a választ, hogy a hírességek helytelen, elítélendő cselekedeti mögött vajon a hatalmi pozíciójukból fakadó mérhetetlen önbizalom, vagy pedig a mélyben megbúvó rosszabbik énjük áll-e. 

A 18 722 válaszadó csaknem 54%-a gondolja azt, hogy az ismert emberek esetenként szégyenteljes, önpusztító viselkedése valójában a mélyben lappangó rosszabbik énjüket tükrözi. A megkérdezettek 46%-a osztja azt a véleményt, hogy a hatalom és a befolyás részegíti meg olykor annyira a hírességeket, hogy azt gondolják, bármit büntetlenül megtehetnek.

A francia válaszadók közül ötből négyen, mitegy 80%-uk véli úgy, hogy a hatalom és a befolyás visz tévútra. Őket a belgák (64%), a németek (62%), a kínaiak (57%) és a dél-afrikaik követik ebben a megállapításukban.

A másik markáns álláspont mellett is lándzsát törnek egyes országok. A magyarok közül ötből négyen (78%) gondolják, hogy a sztárok azért cselekszenek úgy, ahogy, mert ilyenek valójában. Tízből heten (68%) osztják ezt az álláspontot a japánok, akiket a lengyelek (63%), az oroszok (62%), a britek (61%) és az indonézek (60%) követnek. 

Nemcsak abban megosztott a világ válaszadóinak véleménye, mi okozza az erkölcstelen tetteket, de abban is, mennyiben tolerálhatók és megbocsájthatók ezek. Arról is megkérdezték a válaszadókat, mit éreznek, ha az országuk egy politikusáról kiderül, hogy valami helytelent, de azért nem bűncselekményt követett el.

A válaszadók fele (56%) gondolja azt, hogy nem lenne toleráns és megbocsájtó, ötből négyen (21%) egyáltalán nem, s harmadnyian (35%) pedig nem igazán éreznének így. A másik 44 % toleráns és megbocsájtó lenne. Csupán tízből egy ember (11%) érezne így nagyon, 33% pedig valamelyest. A kevéssé toleráns tábor vélekedésének intenzitása tehát valamelyest erősebb.

Japánban (72%) a legmarkánsabb a negatív vélekedés. A rangsor következő országai: Magyarország (69%), Dél-Korea (69%), Indonézia (68%) és Franciaország (66%). A legmegbocsájtóbb nemzetek: Mexikó (57%), Belgium (55%), Argentína (54%), Ausztrália (53%) és Spanyolország (52%). Érdekes, hogy a vállalkozók (49%), s a döntéshozók (49%) toleránsabbak, mint azok, akik nem üzletemberek (43%), s nem bírnak befolyással (43%). Lehet, hogy a saját hatalmi pozíció fokozza a megértést?

Azzal kapcsolatban is megoszlanak a vélemények, hogy vajon a férfiak vagy nők követnek-e el több erkölcsileg megkérdőjelezhető tettet. A nemzetközi reakció hasonló patthelyzetet hozott: a válaszadók fele (51%) véli úgy, hogy éppen annyi közszereplő nő erkölcstelenkedik, mint férfi, csak őket nem érik tetten, s nem adnak hírt róluk. Leginkább Oroszországban (73%) tartják így. Őket Németország (63%), Argentína (61%), Magyarország (59%), Kína (58%) és Dél-Afrika (58%) követi.  Azt, hogy több férfi lép tévútra, Indonéziában (63%), Svédországban (61%), Franciaországban (58%), Spanyolországban (56%) és Japánban (56%) gondolják.

Érdekes módon, nézeteltérés mutatkozik ebben a kérdésben attól függően, hogy nőket, vagy férfiakat kérdeztek. Inkább az erősebb (55%), mintsem a gyengébb nem (47%) véli úgy, hogy éppen annyi nő, mint férfi érintett az ilyen cselekedetekben. S inkább a nők (53%), mint a férfiak (45%) gondolják azt, hogy a férfiaknak van több vaj a fejükön.

 

 

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.