Bolíviai gyilkosságok: drogcsempészet és nem terrorizmus?

Magyarosi Árpád és Tóásó Előd az erdélyi Szovátán kezdték el általános iskoláikat. Mindketten árvák voltak. Magyarosi Árpádot és húgát, Rékát édesanyjuk, Tóth Adrienne Mária egyedül nevelte a szovátai Eminescu-telepen, Tóásó kétéves korában vesztette el édesanyját, őt pedig apja nevelte - mondta el a Népszabadságnak a családokat ismerő T. Cs. szovátai lakos és édesanyja.

Közölték: a két fiatalember már sok évvel ezelőtt elhagyta Szovátát, és áttelepült Magyarországra. Magyarosival együtt édesanyja, Tóásóval pedig édesapja is elhagyta Erdélyt. Tóth Adrienne gyakran hazalátogat Szovátára, Tóásóékat azonban már jó ideje nem látták az erdélyi fürdővárosban. A helyiek úgy tudják, Magyarosi Réka talán Londonban él.

Bolíviai katonák szállítják el az egyik feltételezett merénylő holttestét
Bolíviai katonák szállítják el az egyik feltételezett merénylő holttestét

Lapunknak sikerült beszélgetnie Magyarosi anyai nagyanyjával, a szovátai illetőségű Tóth Máriával, aki kérdésünkre kijelentette: a család egyelőre semmilyen hivatalos értesítést nem kapott a történtekről, értetlenül állnak a sorscsapás előtt.

A szovátaiak pénteken értetlenül hallgatták a híreket. A helyiek emlékezete mindkét fiatalembert rendes család csendes gyermekeként őrizte meg. Szovátán azt sem tudták, hogy Magyarországon Magyarosi és Tóásó is a Székely Gárda tagja volt, és szélsőséges szervezetekhez vonzódtak.

Tóásó novemberben érkezett Bolíviába

A 29 éves Tóásó Előd novemberben ment ki Bolíviába, ahol a család információja szerint számítógépes munkát végzett; hozzátartozói egyelőre nem kaptak hivatalos értesítést arról, ami a férfivel történt - tudta meg az MTI pénteken a férfi nővérétől, aki a televízióból értesült a történtekről.

Péntek délelőtt felhívta a Külügyminisztériumot, információt és jogsegélyt akart kérni, de érdemi választ még nem tudtak neki adni, mert az ügyről akkor a minisztériumnak még nem volt hivatalos értesülése. A család a következő napokban keres egy olyan jogvédő szervezetet, amely jogsegélyt tud nyújtani Tóásó Elődnek, ha eljárás indul ellene. Arra azonban nincs lehetőségük, hogy Bolíviába utazzanak - mondta a férfi nővére.

A három gyermeket nevelő, s a kétéves legkisebbel gyesen levő fiatalasszony a könnyeivel küszködve állította: öccse nem terrorista, nem anarchista. Jóindulatú, becsületes, naiv és hiszékeny ember, akit lehet, hogy megtévesztettek, "bepaliztak".

Mint elmondta, informatika tanár végzettségű öccse, aki a Zrinyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem had- és biztonságtechnikai mérnöki szakának levelező hallgatója volt, a 2008-2009-es félévben felfüggesztette a tanulmányait, majd tavaly november elején Írországba ment munkát keresni. Onnan pedig még novemberben Bolíviába távozott. Bolíviába utazásának szándékát - bár nővérével folyamatosan tartotta a kapcsolatot - nem jelentette be a családnak.

Konzuli segítséget ígérnek

Tóásó Elődnek magyar útlevele van - erősítette meg a sajtóhíreket a külügyi szóvivő pénteken délután. Szelestey Lajos hozzátette: az őrizetbe vett férfi magyar állampolgárként számíthat a konzuli szolgálat segítségére.

A külügyi szóvivő elmondta: a bolíviai hatóságoktól a magyar diplomácia még nem kapott arra választ, hogy a halottak között van-e magyar állampolgár. Szelestey Lajos beszámolt arról, hogy Tóásó Elődöt már kihallgatták, a kihallgatáson jelen volt frissen felfogadott védőügyvédje és a bolíviai tiszteletbeli magyar konzul is.

A Külügyminisztérium folyamatosan figyelemmel követi a fejleményeket, s ha akár az őrizetbe vett férfinak, akár a bolíviai hatóságoknak kérésük, kérdésük van, a nemzetközi gyakorlatnak megfelelően jár el - közölte a szóvivő.

Drogcsempészet és nem terrorizmus?

Bolíviai ellenzéki források szerint az állítólagos terrorista csoport a kábítószer-csempészettel lehet kapcsolatban, de Evo Morales elnök át akarja politizálni az ügyet, hogy "megmérgezze a nyomozást".

A szenátus ellenzéki elnöke, Óscar Ortiz azt nyilatkozta pénteken a sajtónak, hogy "sok kétség" merült fel ezzel az állítólagos terrorista csoporttal kapcsolatban, miközben "a kormány megpróbálja átpolitizálni és arra kihasználni az ügyet, hogy nemzetközi vitát keltsen egy bűntényből, amely talán a kábítószer-kereskedelemhez kapcsolódik".

A szenátor szerint a bolíviai rendőrségnek segítséget kellene kérnie az ügyben olyan tapasztalt országoktól, mint Brazília, Spanyolország, Mexikó vagy Kolumbia.

Bolívia az Interpolhoz fordul

A bolíviai rendőrség pénteki bejelentése szerint a nemzetközi rendőri szervezethez, az Interpolhoz fordult információért a terroristának minősített csoporttal kapcsolatban. Victor Hugo Escóbar tábornok, rendőrfőnök a Cadena A kereskedelmi televíziónak adott interjúban közölte: az Interpol bolíviai részlege felvette a kapcsolatot az Interpol azonos szintű dél-amerikai, közép-amerikai és európai részlegeivel, és kikérte tőlük az öt érintett személy előéletére és mozgására vonatkozó információkat.

Hivatalosan még mindig nem hozták nyilvánosságra az összes érintettnek a pontos személyazonosságát és állampolgárságát.

Kepes András: kedden az MTV-n "minden kiderül"

Április 21-én este a Magyar Televízió (MTV) Különös történetek című műsorában kerül adásba a csütörtök hajnalban Bolíviában lelőtt Rózsa Flores Eduardóval rögzített utolsó felvétel. Az anyag gyakorlatilag végrendeletnek készült - mondta el pénteken a műsor szerkesztője, Kepes András. A bolíviai rendvédelmi szervek által két társával együtt Santa Cruzban lelőtt író-újságíróval Kepes András már készített egy anyagot, amelyet 2008. október 15-én adott le az MTV.

Mint a szerkesztő megjegyezte, Rózsa Flores Eduardóval közvetlenül elutazása előtt, szeptemberben találkozott utoljára, ekkor forgatott vele még egy anyagot, vélhetően a legutolsót, amelyen a bolíviai-magyar író szerepelt. "Ez egy titkos felvétel volt, operatőr sem volt benn, csak mi ketten és egy kamera. Eduardo megkért, hogy erről a felvételről ne beszéljek senkinek, és a lelkemre kötötte, hogy ne hozzam nyilvánosságra, amíg ő esetleg visszajöhet; illetve abban az esetben, ha nem térne vissza, azt teszek a kazettával, amit akarok" - árulta el Kepes András.

Mint mondta, erre az anyagra fog épülni a Különös történetek kedd esti különkiadása is. "Ennek az adásnak a szeptemberben készített felvétel lesz az egyik részlete, amelyből világos lesz, hogy Eduardo miért is ment Bolíviába. Elég egyértelműen kiderül, hogy mi a háttere ennek a jelenlegi eseménynek (Rózsa Flores lelövésének), amelyet a különböző sajtóorgánumok különféleképpen interpretálnak" - mondta el a televíziós szerkesztő.

Mint Kepes András megjegyezte, szeptember óta e-mailen keresztül maradtak kapcsolatban; Rózsa Flores Eduardo néhány nappal ezelőtt is írt neki. "Nagyon elszórtan tartottuk a kapcsolatot, de azt hiszem, szegény, nem a levelezéssel foglalkozott elsősorban" - fogalmazott.

Kepes András nem tud róla, hogy az író a csütörtök hajnali események előtt keveredett-e már összetűzésbe a bolíviai hatóságokkal. "Szerette volna, ha kimegyek forgatni, de mondtam, hogy ez nem az én műfajom, bár forgattam már vele a délszláv háborúban a kilencvenes évek elején, az azonban egy más helyzet volt. Én a kamaszkoromat Dél-Amerikában töltöttem, ez volt az egyik közös kapocs köztünk. Azt mondta, egyetlen emberben bízik meg: bennem, és nekem mondja el gyakorlatilag a végrendeletét, hogy miért is ment oda, és hogy mit gondol a bolíviai helyzetről" - emlékezett.

 

 

 

 

 

 

 

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.