Szmogveszély Budapesten
A mai napon veszélyesen megnőtt az emberek egészségét leginkább veszélyeztető légszennyező anyag, a szálló por koncentrációja a főváros levegőjében, ezért a Levegő Munkacsoport arra kéri a lakosságot, minél kevesebbet tartózkodjon az utcán, illetve minél kevesebbet közlekedjen autóval. Egyúttal sürgeti a Fővárosi Önkormányzatot, hogy haladéktalanul hívja fel a veszélyre a lakosság figyelmét, és szintén kérje az autóhasználat mérséklését.
A környezetvédő szervezet keddi közleményében ismételten szorgalmazza, hogy a Fővárosi Önkormányzat mielőbb hajtsa végre a Fővárosi Közgyűlés által 2006 májusában egyhangúan elfogadott levegőtisztaság-védelmi programot annak érdekében, hogy a levegő porszennyezettsége mindig az egészségügyi határérték alatt maradjon.
A porszennyezettség ma egy kivételével minden mérőállomáson meghaladta az egészségügyi határértéket, három mérőállomáson (az Erzsébet téren, a Kosztolányi Dezső téren és a Széna téren) a riasztási határértéket is, további három mérőállomáson pedig megközelítette azt (a Honvéd telepen, a Nagytétényi úton és a Teleki téren). Bár a hatályos jogszabályok szerint szmogriadót csak akkor kell elrendelni, ha két teljes napon keresztül legalább két mérőállomáson túllépi a koncentráció a riasztási határértéket, a Levegő Munkacsoport a súlyosabb bajok megelőzése érdekében már most kéri a lakosságot, hogy lehetőleg ne közlekedjenek autóval Budapesten.
Az elsősorban kipufogógázból, valamint a gépkocsi-forgalom által felvert mérgező anyagokból származó apró részecskék az emberi szervezet legrejtettebb zugaiba is eljuthatnak, és súlyos, gyógyíthatatlan betegségeket okozhatnak - olvasható a közleményben.
Az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) honlapján közzétett jelentésében megerősíti: "egészségtelen Budapest levegője, mert jelentősen megnőtt keddre a levegőben szálló por koncentrációja". Az Országos Környezetegészségügyi Intézet levegőhigiénés osztálya által készített elemzés szerint a Széna téren mérték a legnagyobb szálló por koncentrációt. Több állomás környezetében a nitrogén-dioxid koncentráció is elérte a kifogásolt szintet, ezért a levegőhigiénés index (LHI) a négyfokozatú skálán elérte a hármas, egészségtelen szintet.
A jelentés szerint a gyermekeket, időseket, asztmában és egyéb légzőszervi, illetve keringési betegségben szenvedőket érinti leginkább a levegő minőségének romlása. Az érzékeny embereknél légzőszervi tünetek jelentkezhetnek, a betegek panaszai súlyosbodhatnak, az asztmásoknak pedig szükséges lehet az egyéni védőeszköz használata. A szakemberek ezért azt tanácsolják, hogy kerüljék a szabadban történő tartózkodást, az aktív testmozgást.
Bozóky István, az Országos Meteorológiai Szolgálat munkatársa az MTI megkeresésére elmondta, hogy csütörtökig nem várható olyan időjárás-változás, amely hozzájárulna a levegő minőségének javulásához. Csütörtökön azonban megélénkül a szél, pénteken pedig egy hidegbetörés miatt felhőátvonulás, hózápor és megerősödő észak-nyugati szél várható.