Szívbetegek: gyógyszer vs. diéta
Ezt a kérdést tették fel a párizsi Európai Kardiológusok Társaságának kongresszusának ülésén, amelyen együtt vettek részt a táplálkozástudomány képviselői a szív- és érbetegségek gyógyszeres kezelésének egyik legjobb szakértőjével.
Két amerikai kutató, Steven F. Horovitz és Dean Ornish szerint megfelelő étrend betartásával a szív- és érrendszeri betegségek maximálisan megelőzhetők. Peter Sleight, az Oxfordi Egyetem szívgyógyásza azonban meg van győződve arról, hogy a legjobb eredményhez a mind jobb gyógyszerek is szükségesek.
Azt mind a két oldal elfogadta, hogy ezeknek a betegségeknek is vannak örökletes tényezői: mind több genetikai okot sikerül a szakembereknek kimutatni. Vannak földrajzi különbségek, de az emigránsok rövid idő alatt új környezetük betegséggyakoriságához alkalmazkodnak, tehát a környezeti, táplálkozási faktorok szerepe sokkal fontosabb, mint az örökletes tényezőké.
Az étkezés jelentősége a szív- és érbetegségek kifejlődésében igen lényeges. Idézték a vizsgálatot, melyben 27 szívbeteg kezdett el igen zsírszegény, vegetariánus diétát és azzal egyező életvitelt. A kontroll csoport tagjai, 20 hasonló szívbeteg folytatta megszokott életvitelét, és amikor három hónap után különböző laboratóriumi vizsgálatokkal a két csoportot összehasonlították, a vegetariánus étrendre áttérők leletei lényegesen kedvezőbbnek mutatkoztak.
Sleight viszont azt állítja, hogy a laboratóriumi leletek néhány hónapos javulása nem bizonyítja: valóban ritkábban ismétlődött-e a diétáját átrendező csoportban a szív- és érbetegségek súlyos szövődményeinek előfordulása a következő években. Nem vitás, hogy a kedvező étrend igen fontos, de a mai világban kevesen vannak, akik gyökeres életmódváltásra képesek. A kiegyensúlyozott mediterrán étrend kedvező hatását sok vizsgálat és a nemzetközi tapasztalat bizonyítja. Ehhez mind több a bizonyítottan hatásos gyógyszereket tartalmazó készítmény is és a jó koszt, szükség szerint kevés gyógyszerrel az optimális megoldás.