A Compact Discóra süket Európa
"Na, ennyit a nemzetközi megítélésünkről. Múlt és jelen nemzetiségi politikájának kérdése is az egész, zenei kvalitásokról itt szó nincs", "Mennyire utálnak bennünket az európaiak", "Megint megy a körbeszavazás" – olvasom alig néhány perccel a 2012-es Eurovíziós Dalverseny döntője után, a Compact Disco Facebook-oldalán. A magyar banda a harmadik helyet tűzte ki célul, végül sikerült is nekik, csak hátulról, a 26 indulóból a 24. helyen végeztek 19 ponttal.
A győztes, a svéd Loreen rekordszámú szavazattal, az összesítésben 372 ponttal nyerte meg a dalversenyt. A jó hír, hogy idén legalább tényleg olyan dal győzött, amely valóban meg is érdemli ezt. Dallamos, igazi sláger, amely órák múltán sem megy ki az ember fejéből. Az előadónak van hangja, tud énekelni, emellett modern tánccal tarkított előadása igazán különleges volt, nem felejti el egykönnyen az ember.
Szerbia harmadik helyezése is jogos és érthető, hangulatos, vidám dallal készültek, ez pedig bejött az embereknek. Az albán hölgy, Rona Nishliu kissé Björkre hajazó, ám annál konvencionálisabb dala is megérdemelte, hogy benne legyen az első ötben.
Ám az azeri Sabina Babayeva és az orosz színekben fellépő udmurt szupernagyik, a Buranovszkije Babuski második helyezése mindent elmond erről a dalversenyről. Előbbi dala meglehetősen unalmas, és még az sem dobta fel, hogy vetítettek a hölgy ruhájára. Utóbbi pedig vicces persze, de hogy ez nem minőségi zene, az is biztos.
Ez a verseny nem arról szól, hogy a legjobb dal nyer, hanem hogy a szomszédos országok időről időre egymásra szavaznak. Ez már a legelején látszott, Gundel Takács Gábor, a műsor kommentátora szinte mindig előre tudta, ki kire fog voksolni. Görögország persze Ciprusnak adta a 12 pontot és fordítva (igaz, a görög énekes ciprusi volt, így ez érthető is).
Az est legnagyobb vesztese minden bizonnyal Engelbert Humperdinck. Nagy-Britannia a sok kudarc után a 76 éves öregfiúval próbálkozott, aki nem hozta be a hozzá fűzött reményeket, az utolsók közt végzett. Az ír ikerpár, az energikus, ugra-bugráló Jedward tavaly a 8. helyen szerepelt, idén a 19. lett.
A mezőnyt tekintve kiemelkedően jó volt például a moldáv induló, azonban Pasha Parfeny vidám, hangulatos dala csak a 11. helyre, a macedón Kaliopi Crno i belo című rockosabb, karakteresebb száma pedig a 13. helyre volt elég. A litván Michael Jackson, vagyis Donny Montell funkys, pörgős száma a 14. helyen végzett.
Bezzeg a rettentően gagyi török „tengerész”, a ’90-es évek fiúbandáiba illő, német szépfiú, Roman Lob, vagy az észt Ott Lepland Kuula című, amolyan semmilyen, kissé nyálas száma bekerült az első 10-be.
Nem érdemes tehát csüggedni, az idei felhozatalt tekintve bátran kijelenthetjük, hogy a Compact Disco így is a győztesek közé sorolhatja magát, hiszen bemutatta tehetségét egy hatalmas közönség előtt, és a szakértők ezt 13 országban lemezszerződéssel honorálták.