A segélynek szánt ruhákat nagyban értékesítették
Hamis márkajelzésű ruhákkal élt vissza egy karitatív célra szánt ruhák márkátlanításával foglalkozó gazdasági társaság, a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) sikkasztás miatt nyújtott be vádemelési javaslatot - mondta Sölétormos Gyula, az NNI Gazdasági Bűnözés Elleni Osztályának alosztályvezetője az NNI sajtóbeszélgetésén.
A Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnoksága (VPOP) és a Megváltozott Munkaképességűek Szakszervezete (MMSZ) között 2003-ban együttműködési megállapodás jött létre a jogerősen elkobzott, karitatív célra felajánlott, de a Karitatív Tanács (KT) által el nem fogadott különféle termékek megsemmisítésére.
A KT négy tagszervezettel egyetértésben döntött arról, hogy mely termékeket fogadják el a VPOP felajánlásából. A KT határozatot hozott az elfogadásról, melyben tételesen leírták, hogy mely termékeket mely segélyszervezet kap meg.
Ezután a segélyszervezetek megbízták az MMSZ-t, hogy a termékeket szállítsák el a vámraktárakból, és a szükséges márkátlanításokat hajtsák végre (a hamis márkajelzéssel ellátott termékek márkamentesítésével). Az MMSZ több társaságot bízott meg ezzel.
I. F-né és családtagjai irányították azt a gazdasági társaságot, amelynek két telephelyén csökkent munkaképességű foglalkoztatottak távolították el a márkajelzéseket. A nyomozás adatai szerint a két telephelyen 2003 és 2005 között I. F-né engedélyével - mindenféle átalakítás nélkül - értékesítettek a hamis márkajelzésű ruhákból. Az ebből és a telephelyeken a társaság által gyártott saját ruhaneműk eladásából származó 11 millió forintot a család tagjai saját bankszámlájukra fizették be, vagy a telephelyeken készpénzben vették át.
Az ügy egy részét a nyomozók átadták a VPOP-nak, mert több más bűncselekmény - áru hamis megjelölése, csődbűntett, jogosulatlan gazdasági előny megszerzése és foglalkoztatás körében elkövetett adócsalás - gyanúja is felmerült.
Az illetékes ügyészség az ügyben vádat emelt.