Egy brit nő különös módon lett nagymama, fia gyermekét, vagyis az unokáját hordta ki. A baba a férfi spermájából és egy donor nő petesejtjéből fogant, az apa pedig most jogilag is örökbe akarja fogadni a fiát, aki egyben a testvére is.
Saját fiának szült gyereket egy nő
Nem mindennapi rokoni viszonyok alakultak ki egy brit családban.
A húszas évei közepén járó férfi nagyon szeretett volna gyermeket, erre mind anyagilag, mind érzelmileg készen állt. Párkapcsolata azonban nem volt, viszont várni sem szeretett volna, míg megtalálja az igazit, ezért úgy döntött, béranya segítségét kéri az utód ügyében. A gyereket eredetileg nem is az anyja, hanem egy másik nőrokon hordta volna ki, aki azonban betegség miatt mégsem volt alkalmas a béranyaságra. A férfi anyja ekkor a férje beleegyezésével és támogatásával felajánlotta, hogy megszüli saját unokáját.
A mesterséges megtermékenyítés során a férfi spermáját és egy névtelen donor petesejtjét használták. A kisfiú időre, egészségesen született, jelenelg hét hónapos és az apjával él. A férfi szerette volna, ha a gyerek jogilag is hozzá tartozik, ezért kérvényezte a kicsi örökbe fogadását.A Legfelsőbb Bíróság határozata értelmében a hatóságok most törvényesen is a férfi fiaként ismerik el a kicsit, aki jogilag eddig nem a fia, hanem az öccse volt. A Daily Mail szerint az eset egyedülálló az egész világon.
A bírónő - aki nem azonosította a történet résztvevőit, lakóhelyüket és a megtermékenyítést végző klinikát sem - elmondta, a család számos előzetes tanácsadáson vett részt, és engedélyt szereztek a Humán Megtermékenyítési és Embriológiai Hatóságtól is.
A törvények furcsa viszonyokat eredményeztek. Mivel a nő férje beleegyezett az eljárásba, jogilag ő az apja a kisfiúnak, biológiailag viszont inkább a nagyapja. A szabályok értelmében a béranya csak szülőpárnak adhatja oda a gyermeket, egyedülálló nőnek vagy férfinak nem, így eddig az is törvénytelennek minősült, hogy a baba a biológiai apával él.
Az ügy azért volt különösen kényes, mert a résztvevők közeli rokoni kapcsolatban állnak egymással, de paradox módon egyben éppen ez tette lehetővé a döntést. A bírónő azzal érvelt, hogy a férfi és a kisfiú már amúgy is rokoni kapcsolatban állnak egymással, jogilag testvérek, így a javaslat elfogadása nem ütközik törvényekbe. A szakértői vélemények szerint a gyerek apaként kötődik a férfihez, a béranya és férje pedig unokaként tekintenek a kisfiúra. A tárgyalások során a család nyilvánvalóvá tette a bíróság előtt, hogy nem fogják eltitkolni a kisfiú előtt születésének körülményeit.
A határozat értelmében tehát a férfi mostantól törvényesen is az édesapja a gyereknek.