Repülő csodajárgányt tesztelnek a magyar feltalálók
Az 1993-ban alapított Bay Zoltán Közhasznú Nonprofit Kft. drónmotorjának ötlete tavaly nyáron fogant meg az alkotók fejében, amikor egy blogbejegyzésben azt olvasták, egy ekkora drón elkészítése lehetetlen.
A Flike repülés közben Bay Zoltán Közhasznú Nonprofit Kft. |
„Kiszámoltuk, hogy elméletben ennek semmi akadálya, meg lehet csinálni, és kedvet is kaptunk hozzá” – mondja lapunknak Kerülő Balázs vezetőtervező, a Flike tesztpilótája. A pénz egy befektetőnek köszönhetően viszonylag gyorsan összejött, ő pedig azt kérte, hogy 2014. december 31-ig emeljék a levegőbe a járművet. Ez meg is történt. Idén tavasszal már Kerülővel a fedélzetén is a föld fölé emelkedett a gép, amelyet április óta már a manőverező repüléseken tesztelnek.
A tesztpilóta szerint a Flike-on repülni „adrenalindús élmény”, kicsit olyan, mint ha jetskin ülnénk, csak a levegőben. S noha a Flike egy helikopter sebességével és magasságával megegyezően tudna repülni, élményrepülésre szánják, ezért várhatóan néhány méterrel a föld felett, 60, maximum 100 kilométer per órás sebességgel lehet majd vele utazni. Jogosítvány nem kell majd hozzá, vezérlése egyszerű: számítógép irányítja a pilóta által megadott utasítások alapján.
„Nem képzettséget, inkább bátorságot igényel” – mondja Kerülő, megjegyezve, hogy noha egyelőre egyetlen példány, a prototípus van, az eredeti nemzetközi befektetőcég is mögéjük állt, és úgy néz ki, találnak magyar kockázati befektetőket is, így hamarosan elkezdhetnek dolgozni a termékesítésen. A tervező szerint a következő változat már „szexibb lesz”, megfelelő burkolattal és felhasználói élménnyel, és ha minden a tervek szerint halad, év végén már a sorozatgyártásra alkalmas prototípus is a levegőbe emelkedhet.