Rendőrségi sokkoló vagy infarktus? Vitatott haláleset Kemecsén
Rendőrségi sokkolótól vesztette életét egy férfi vasárnap a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Kemecsén - állítja Horváth József, a megyei Esélyek Háza roma referense. Információi szerint a település egyik házában akartak a rendőrök előállítani egy férfit, akinek érvényes börtönbüntetését kellett volna megkezdenie a megyei büntetés-végrehajtási intézetben.
A férfi az ágy alá bújt a rendőrök elől, akik mintegy öt percen keresztül sokkolóval próbálták meg kiszedni - tette hozzá Horváth József. A referens úgy tudja, hogy amikor sikerült kihúzniuk, a férfi teste már élettelen volt.
Bilincsen kívül semmilyen kényszerítő eszközt nem alkalamaztak a rendőrök - reagált Fülöp Gergely, a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei rendőrfőkaptányság szóvivője. tájékoztatása szerint december 26-án késő délután a Nyíregyházi Rendőrkapitányság járőrei egy kemecsei lakáshoz mentek ki, mert információik szerint ott egy olyan férfi tartózkodott, aki ellen négy elfogatóparancs volt érvényben. A testi sértés, garázdaság, lopás, valamint meg nem kezdett egy év négy hónapos jogerős szabadságvesztés miatt körözött 49 éves férfit az ágy alá bújva találták.
Az elfogott személy nem tanúsított ellenállást, így testi kényszer alkalmazása nélkül megbilincselték és a járőrkocsiba ültették - írja közlerményében a szóvivő. Úton a kapitányság felé a férfi hirtelen rosszul lett és elvesztette eszméletét. Azonnal mentőt hívtak és levették a bilincset, közben - mivel nem tapasztaltak légzést, szívmasszázst és mesterséges lélegeztetést alkalmaztak. Az újraélesztést a kiérkező mentők folytatták, de már nem tudtak rajta.
Az elsődleges szakvélemény szerint a halál oka infarktus vagy tüdőembólia lehet, külsérelmi nyomok a bilincselés által okozottakon kívül nem voltak. A helyszíni szemlét a megyei rendőrfőkapitányság forrónyomos csoportja végezte, a rendőrség törvényességi felügyeletét ellátó ügyészség képviselőjének jelenlétében. Bűncselekményre utaló körülmény nem merült fel, a haláleset körülményeit igazságügyi orvos-szakértő bevonásával vizsgálják - közölte Fülöp Gergely.
A család szerint nem így történt. Az áldozat testvére, Lakatos Anikó az Indexnek elmondta: "négyen vagyunk tanúk, hogy már félholtan vitték ki a házból a testvéremet. Habzott a szája, és fent volt akadva a szeme, amikor a rendőrautóba berakták". A testvér az előszobában tartózkodott, amikor négy rendőr a szobából próbálta kivinni az ágy alá bújt elítéltet, és ahogy mondja "kéket villámlott, és zörgős hangot adott", ebből arra következtetett, hogy sokkolóval bántalmazták a testvérét. "A gyerek meg fent aludt az ágy tetején" - mesélte.
Az ORFK később kiadott közleménye állítja: már csak azért sem használhattak sokkolót, mert "a Magyar Rendőrségnek bár jogszabályi felhatalmazása lenne ilyen kényszerítő eszköz használatára, ezek beszerzésére és rendszeresítésére soha nem került sor, így ebből következik, hogy nem is használhattak és nem is használtak ilyen eszközt az eset során intézkedő rendőrö"k. A rendőrség emellett vizsgálja a rosszindulatú állítás eredetét és a szükséges jogi lépéseket meg fogja tenni a valótlanságokat állító, becsületsértő, rágalmazó személyekkel szemben - írják a közleményben.