Rendőrök vigyázzák a halálos nászt
Egy-egy helyen ugyanazon a nap, ugyanazon órájában - június közepén - bújnak elő a kérészek csoportjába tartozó rovarok, ezzel veszi kezdetét a tiszavirágzás. A szárnyas kis állatok cikázva keresik párjukat, majd a nász után a petelerakást követően a nőstény és a hím is elpusztul. A mind több vízbe húlló tetem lassacskán ellepi a víz tetejét.
A tiszavirágok nemcsak a Tisza jelképévé, hanem egyben a vízminőség fokmérői is. Az érzékeny állatok csak tiszta és oxigéndús vízben tudnak kifejlődni. A tiszavirág lárvái a harmadik év júniusában bújnak csak elő és a víz felett nyernek szárnyas formát. Az átalakulás és a halálos nász drasztikusan rövid idő alatt, pár óra alatt végbemegy. A tiszavirágoktól nyüzsgő tófelszín emlékét pár órával később a már csak a tetemek tömege jelzi.
Rendőrségi védelem
A rendkívüli esemény általában június közepén figyelhető meg, érdeklődők ezreit vonzza a Tisza környékére. Ebben az időszakban a Tisza élővilágának védelmét ellátó vízi rendőrség kiemelt figyelmet fordít a tiszavirágok védelmére, a ritka állat ugyanis már csak a Tiszán és egy-két mellékfolyón fordul elő. A tiszavirág élő és az elhullott egyedét is tilos gyűjteni, eszmei értékük kétezer forint.