Randidrog bódíthatott Dunaújvárosban

Hazaengedték a dunaújvárosi kórházból azt a hat fiatalt, akik a hétvégén kábítószer-mérgezést szenvedtek egy helyi diszkóban. A rendőrség vizsgálja, hogy pontosan mit fogyasztottak.

Kábítószerrel való visszaélés miatt ismeretlen tettes ellen nyomozást indított a rendőrség a hétvégén a dunaújvárosi Bakafogda és a szomszédos 2222 Club nevű szórakozóhelyeken történt csoportos mérgezés ügyében - tudtuk meg Németh-Kész Mónikától, a Fejér Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóreferensétől.

A diszkóban öt férfi és egy nő lett rosszul: a 23 és 29 év közötti fiatalokat a mentők szállították a dunaújvárosi kórházba, ahonnan mostanra már mindannyiukat hazaengedték. Az intézmény nem adott információt az esetről, Zacher Gábor toxikológustól - aki szakmai segítséget nyújtott az ügyben a dunaújvárosi kollégáinak - megtudtuk: két fiatalt légzészavarok miatt órákon át lélegeztető gépre kellett kapcsolni.

Zacher szerint a tünetek egyértelműen arra utalnak, hogy a kórházi kezelésre szoruló személyek GHB-t (gammahidroxid-vajsav), a köznyelvben csak Ginaként vagy folyékony extasyként emlegetett anyagot fogyasztottak. Teljes bizonyossággal ezt csak a szakértői vizsgálatok igazolhatják, mivel a Ginára nincs drog gyorsteszt. A GHB - amit korábban gyermekek altatására használtak - kábítószernek minősül, ám az egyik előanyaga, a GBL legálisan beszerezhető festékoldószer. Zacher Gábor elmondta: a GBL a szervezetbe kerülve elbomlik, részben éppen GHB-vá válik.

A Gina színtelen szagtalan, folyadék, a GBL-nek viszont acetonos szaga van. A GHB 250 milligrammos mennyiségig - ez alig 10-12 csepp - 4-6 órán keresztül okoz euforikus, bódult állapotot, majd néhány óra alatt nyom nélkül kiürül a szervezetből. A Ginát "randidrogként" is emlegetik, mivel hatására akaratvesztés következhet be. Így akinek az italába sikerül becsempészni e drogból, képtelen lesz elutasítani mások szexuális közeledését. Zacher Gábor szerint nagyobb mennyiségben a Gina euforizáló hatását eszméletvesztés, légzészavar és epilepsziás görcs válthatja fel. A toxikológus hozzátette: a GHB-túladagolásoknak csak a töredékéből lesz rendőrségi ügy, pedig az országban minden héten akadnak ilyen esetek.

Németh-Kész Mónika kérdé-sünkre válaszolva elmondta: még tisztázni kell, hogy a tudatmódosító szer miként került a dunaújvárosi diszkóban rosszul lett fiatalok szervezetébe, arról viszont nem adott tájékoztatást, hogy erről az érintettek a rendőrségi kihallgatásukon mit vallottak. A sajtóreferens hozzátette: külön nyomozócsoportot hoztak létre az ügy felderítésére.

Neubauer Tamás, a megyei rendőr-főkapitányság bűnmegelőzési osztályvezetője szerint csak a nyomozás lezárás után lehet eldönteni, hogy az ügy szereplői elkövetők vagy áldozatok. Mint elmondta, a külön-böző drogprevenciós programjaiknak az egyik fontos eleme, hogy felhívják a fiatalok figyelmét a szórakozóhelyeken leselkedő veszélyekre, köztük a GHB-ra. A hatásos védekezéshez tartozik, hogy a fiatalok a diszkóban csak bontatlan üveget vásároljanak, ismeretlentől ne fogadjanak el bontott italt.

 

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.