Praktikus és szép az egyedi iskolafelszerelés
Nem véletlenül hajlandó sok szülő évről évre átdizájnolni gyermekei iskolaszereit, bíznak benne ugyanis, hogy a nebulók majd szívesebben veszik elő és jobban megbecsülik a őket, ha mutatósak, trendiek és vagy épp egyediek. Összegyűjtöttünk néhány olcsóbb és drágább módszert arra, hogy a gyerekek felszerelését igazán egyedivé varázsolhassuk, ám nem feledkeztünk meg a praktikumról sem.
Mibe csomagoljunk?
Sok iskolában arra kérik a szülőket, hogy átlátszó műanyag borítót használjanak. Ennek praktikus okai vannak, hisz így a gyerek könnyebben felismeri a tankönyvet, könnyebbé válik a reggeli csomagolás, kisebb az esély arra, hogy valami otthon marad. Matricákkal viszont egyedibbé tehető ez a csomagolás is, így a gyerek jobban magáénak érzi majd. Érdemes tantárgyanként külön jelölést, színkódokat használni.
Egy-két levélnyi állatkás, mesefigurás vagy tinisztáros matrica, illetve vignetta gyorsan megoldja azon szülők gondjait is, akik nem szeretnének súlyos összegeket otthagyni a papír-írószer boltokban egy kis egyediségért, de órákat sem szeretnének tölteni a kacifántos díszítéssel.
Persze a tartósság sem mellékes, mert bár a füzetekre jövőre már úgysem lesz szükség, nem sok szülő vállalkozna arra szívesen, hogy néhány hetente újracsomagolja vagy vásárolja rendetlen csemetéje felszerelését.
A maradék tapéta például erősebb, mint a csomagolópapírok. Még tartósabb, „ragaszkodóbb”, ráadásul vízálló borítás készíthető öntapadós bútortapétából, bár ennek felhelyezése ugyan sok bosszúsággal járhat a légbuborékok, gyűrődések és ferde minta miatt, ám az eredmény minden igény(bevétel)t kielégítő lesz.
A színes magazinok fényes lapjai is jó csomagolóanyagok, illetve a vastagabb papírból készült poszterek, amiket a kiskamaszok amúgy is szeretnek gyűjtögetni.
A bújtatós műanyag füzetborító a következő tanévben is használható, az átlátszó változat alá saját készítésű dekorlap is bújtatható. Utóbbi közönséges (akár már összefirkált) rajzlapból is elkészíthető, melyre újságból kivágott képeket ragasztunk.
Strapabíró szövetből (például filcből) kézzel is könnyű teljesen egyedi, környezetbarát és méretre szabott könyv- és füzetvédő borítót varrni. Praktikus, ha az anyag mosható is.
A füzetek és a tankönyvek fedőlapjának széle nem lesz rojtos és szamárfüles, ha átlátszó celluxszal vonják be őket. Főleg azokat a könyveket érdemes így tartósítani, melyekre több tanévben is szükség lesz, vagy továbbörökíthetőek, mint például a négyjegyű függvénytáblázat, szótárak vagy a térképek. A színes vagy akár mintás szigetelőszalagok egyedivé is teszik a könyveket. Hobbyboltban kapható olyan változat is, mely neon színű, pöttyös, kockás, virágos vagy épp állatmintás.
Hogy mennyire éri meg bajlódni az egyedi csomagolással, az a gyerek szokásaitól és egyéniségétől is függ. Aki eleve jobban vigyáz a holmijára, az a szép borítót is meg fogja becsülni, a hanyagabb nebulók szülei jobban járnak az egyszerűbb, de elnyűhetetlenebb megoldásokkal.
Díszítsünk ceruzát
Kisebb lesz a csábítás a ceruzavégek megrágcsálására, és jobban is vigyáz rá a kisiskolás, ha azokat is egyedi, szép díszítéssel látjuk el. A matricázás itt is sok problémát megold, de a kislányok biztos jobban örülnének a csillámba forgatott vagy strasszal díszített változatoknak. Ilyeneket készen is lehet kapni papír-írószer boltokban, persze nem kevés pénzért. A hobby-kellékes és 100 forintos jellegű üzletekben viszont nagy kiszerelésben is kaphatóak különféle színű és méretű strasszkövek és csillámporok, melyekkel fillérekből feldíszíthetőek az írószerek. A lepotyogás elkerülhető, ha átlátszó lakkal lekenjük a csillámba forgatott részt. A régi körömlakkok is megfelelnek dekorációs célra. Arra azonban vigyázzunk, hogy a díszítés ne váljon a célszerűség kárára, vagyis kényelmes legyen a fogás, és az sem árt, ha a ceruza befér a tolltartóba.
Tipp: nem kell minden évben teljesen új színesceruza-készletet venni. Nézzük át, hogy mely színek hiányoznak, és darabonként pótoljuk egy otthoni titkos készletből. Ezzel akkor lehet igazán spórolni, ha az iskolában előírnak bizonyos minőséget.
Tolltartó, az örök kedvenc
A tolltartó mérete, típusa, mintája és felszereltsége az iskolások számára gyakran olyan fontos, mint a felnőtteknek az, hogy ki milyen autót vezet. Ám ha nincs keret minden évben az aktuális divathoz igazítani az iskolaszereket, akkor lehetőleg a nem fogyó eszközök (mint a tolltartó, iskolatáska, tornazsák) a masszívabb, egyszerűbb típusból kerüljenek ki.
Azok a tolltartók, melyek vízhatlan fóliával fedett kartonpapírból készülnek, aligha bírnak ki több tanévet. Az ilyen darabok jellemzően a legutolsó divatot követik, aktuális filmek, rajzfilmek és együttesek figurái díszítik őket, de éppen ezért hamar lejár a szavatosságuk.
A régi, mesemintás tolltartónak sem kell a fiók aljára kerülnie, csak mert amiért a gyerek tavaly még majd megveszett, azt idén már cikinek érzi. Itt is jó megoldást nyújthat a bútormatrica, de akár le is fújhatjuk semleges színűre az egykor bálványozott tinisztárt vagy bamba képű mesefigurát.
A népszerű töltött tolltartók előnye, hogy bár a tolltartó drágább, az írószereket olcsóbban meg lehet úszni, mert ha egyenként vennénk meg a tollakat és ceruzákat, az szinte biztos, hogy többe kerülne. Hátrányuk viszont, hogy a legtöbb esetben a töltelék gyérebb minőségű termékekből áll, így egy-egy dolgot (például a maszatolós radírt, vagy csúszkálós szárú körzőt) ki kell majd cserélni benne. A gyártók ráadásul előszeretettel töltik fel a tolltartókat olyan eszközökkel, melyekre egy alsó tagozatosnak aligha lesz szüksége: például töltőtollpatronokkal, gyorsan kifogyó filctollakkal.
Ügyes kezű nagymamák és anyukák persze maguk is varrhatnak tolltartót. Például egy ilyet.