Perzsa leopárdkölyök született a fővárosi állatkertben
Az Állatkertben már több mint száz éves hagyománya van a leopárdok, vagy más néven párducok tartásának, ám a ritka perzsa leopárdokkal csak tíz éve, 2003-ban kezdtek el foglalkozni. Ekkor csatlakoztak a perzsa leopárdok természetvédelmi célú állatkerti szaporítását összehangoló tenyészprogramhoz, melynek keretében akkor két fiatal állat érkezett Magyarországra.
Cezi, a nőstény a csehországi Dvůr Králové nad Labem állatkertjéből, Nadir, a hím pedig a franciaországi Mulhouse-ből. A két állat frigyéből 2005 júniusában egy (Asszír), 2007 júniusában három (Bella, Bara, Bahar), 2008 szeptemberében pedig két kölyök (Csenge, Csiú) született. A mostani, június 10-én világra jött kölyök tehát már a hetedik utódja a párnak.
Dante a napokban lesz két hónapos, eddig azonban az állatgondozókon kívül senki nem láthatta, a közönség szeme elől elzárt "szülőszobában" élt anyjával. Mostanra viszont eljött az ideje annak, hogy a kicsi megkapja az első védőoltásokat. Mivel ehhez a kölyköt meg kell fogni - amihez viszont átmenetileg külön kell választani az őt védő anyaállattól - a vakcinázás mellett más beavatkozásokat és vizsgálatokat is elvégeztek nála.
A kölyköt és az anyaállatot a nagyközönség várhatóan csütörtöktől láthatja a leopárdkifutóban, amely a tigrisek szomszédságában található. Mivel az apát ilyenkor külön kell zárni az anyától és a cseperedő kölyöktől, ő az éjszakai órákban használhatja majd a kifutót - írja közleményében az Állatkert.
A perzsa leopárd (Panthera pardus saxicolor) a leopárdok - vagy más néven párducok - legnagyobbra növő alfaja. Irán, Irak, Afganisztán, Tádzsikisztán, Türkmenisztán és Üzbegisztán, valamint Örményország területén is őshonos. Élőhelyén veszélyeztetett állatnak számít, vadon élő állományát kevesebb mint kétezer egyedre becsülik.