Ötszáz dollár gyaloglásért
Dr. Kevin Volpp, a University of Pennsylvania's Centre for Health Incentives igazgatója állítja: a cégek érdeklődése a téma iránt robbanásszerűen megnőtt az utóbbi időben. Nem csoda, hiszen az amerikai felnőtt népesség 26%-a kórosan el van hízva. Becslések szerint ez a szám akár 75%- ra is emelkedhet 2015-re, ha semmi sem változik. Az ezzel kapcsolatba hozható egészségügyi problémák pedig 117 millárd dollárba (egy dollár körülbelül 238 forint) kerültek az amerikai gazdaságnak 2000-ben.
Szakértők között azonban nincs széleskörű egyetértés a módszer hatékonyságáról. A Cornell Egyetem tanulmánya szerint az ilyen ösztönző programokban résztvevők átlagosan csupán fél kilogrammot adnak le eredeti súlyukból. Ám ez nem veti vissza a cégeket a próbálkozástól:
különböző stratégiákat dolgoznak ki, hogy hogyan vegyék rá túlsúlyos alkalmazottaikat a kijelölt fogyókúra megkezdésére és teljesítésére.
Az OhioHealth alkalmazottjai, akiknek többsége súlyproblémákkal küzd, akár 500 dollárt is kereshetnek gyaloglással, amennyiben egy lépésszámláló készülékkel bizonyítani tudják teljesítményüket. A kezdeményezés népszerűnek bizonyult: a kilencezer alkalmazott fele lépett be a programba, és a cég eddig 377 ezer dollárt fizetett ki jutalmul. Az alkalmazottak azt mondják:
kizárólag a program miatt veszítettek súlyukból.
Pszichológusok azonban állítják, hogy még hatásosabb lenne, ha a dolgozók már meglévő pénzüket veszítenék el, amennyiben nem teljesítik a kiszabott edzéstervet. Ilyen például a „visszatéríthető kötvény” módszer, mely szerint a fogyni vágyók szerződést köthetnének egy bizonyos összeg letétbe helyezésével, és ha nem fogynának a szerződésben meghatározott mértékben és gyorsasággal, akkor elveszítenék pénzüket.