Ötéves kislányt betegített meg a toxinos gabonapehely
Kezelőorvosa szerint szinte biztos, hogy a naponta fogyasztott gabonapehelyben lévő fuzáriumgomba mérge betegített meg egy Csongrád megyei kislányt. Az ötéves gyermek azért került orvoshoz, mert a serdülés jelei mutatkoztak rajta, ami az ösztrogén nevű hormon túltermelésére utal. A tünetek a gabonapehely megvonása után elmúltak - mondta az InfoRádiónak Szűts Péter, a hódmezővásárhelyi Erzsébet Kórház osztályvezető főorvosa.
Ha a gabonapehelybe a gabonának azok a részei kerülnek, amelyek a fuzáriumfertőzés esetén a toxinok nagy részét tartalmazzák, és naponta fogyaszt valaki ilyen élelmiszert, akkor egyéni érzékenységtől függően kialakulhatnak ilyen tünetek - hangsúlyozta Szűts Péter. Hozzátette: a felnőttek 5-10 százalékát érinti ez a kockázat, de a gyermekek körében a gabona alapú élelmiszerek fogyasztása jóval kedveltebb, így nagyobb arányban lehetnek kitéve az ilyen veszélyeknek.
A Magyar Élelmiszer-biztonsági Hivatal főigazgatója szerint pánikra nincs ok, figyelemfelkeltésre azonban szükség van. Nincs tudomásuk arról, hogy gabonatoxin miatt Magyarországon az utóbbi években bárki megbetegedett volna - közölte a MÉBiH az MTI-vel az illetékes hatóságokkal folytatott, fuzárium-toxinokkal kapcsolatos tanácskozása után hétfőn. (Az MR1 Kossuth rádió riportere még májusban vizsgáltatott ki tizenegy, egy szegedi hipermarketben találomra vásárolt teljes kiőrlésű pékárut, amelyből négy szennyezett volt.)
A hétfői tanácskozáson - amelyen a szaktárca, a termelők, a feldolgozók és a vizsgáló laboratóriumok képviselői is részt vettek - megállapították, hogy a Magyarországon kapható gabonaalapú termékek szennyezettsége - noha nem tér el az európai átlagtól, és jobb, mint a világ sok más területén - figyelmet érdemel.
Tavaly vizsgálták a lisztek és gabonapelyhek fuzárium tartalmát, ennek során összesen 302 liszt-, korpa- és gabonapehely-mintában 16 féle fuzárium toxin jelenlétét keresték. A fuzárium toxinok közül egyedül a dezoxinivalenol (DON) tekintetében találtak határértéket meghaladó szennyeződést, a minták 3 százalékában. Hormonhatású mikotoxint a vizsgálatok nem mutattak ki.
Az élelmiszer-biztonsági hivatal szerint világszerte problémát jelent a termelőknek a fuzárium fertőzés, amely nagymértékben függ az éghajlati, időjárási viszonyoktól, és mértéke évről évre, sőt területről területre változhat.