Online párkeresés: aki szem előtt van, az jobban forog?

Az egyik legnépszerűbb hazai párkereső internetes oldal Magyarországon eddig egyedülálló, első hallásra kissé merésznek tűnő ötlettel állt elő: óriásplakáton hirdeti társkeresőit.

Látni és láthatóvá válni – ez a pártalálás egyik sikerkritériuma, mely az online ismerkedés világában, az egy-egy oldalra jutó akár több százezer felhasználó között nem is olyan egyszerű dolog. Szigorú adatok alapján meglátni azt, akivel érdemes felvenni a kapcsolatot épp oly nehéz, mint ugyanezekkel az eszközökkel egy vonzó, ám mégis reális képek mutatni.

Óriásplakátra tette társkeresőit a Randivonal

Jól tudja ezt Anita is, aki egyike lett azoknak kiválasztottnak, akik Magyarország egyik legnépszerűbb és legnagyobb online társkereső portáljának, a Ranvivonalnak első plakátarcai lettek.

Óriásplakáton hirdetni, hogy még szabad a szívük? Első hallásra ijesztően hangzik, hisz a párkeresők fele még profilképet sem mer feltölteni magáról, mégis több ezren jelentkeztek a felhívásra, s az oldal felhasználói közül végül öt társkereső élhetett a lehetőséggel.

Anita (46), Edit (39), Gábor (32), Rita (31) és Szilárd (33) már látható a főváros számos pontján (például az Aréna Plázánál, az Árpád híd pesti hídfőjénél vagy a Tétényi úton), az óriásplakáton kívül pedig egyedi profiloldalt is kaptak.

- Két éve regisztráltam, de az utóbbi időben már alig írtak nekem, most viszont rengeteg üzenetet kapok – mondja Anita, aki már régóta keresi a párját s úgy véli, ezen nincs mit szégyellnie, sőt, aki nem keres, az nem is talál: nincs ideje a fehér ló patájának dobogására várni az éjszaka csendjében.

– Aki szem előtt van, az jobban forog – válaszolja arra kérdésre, hogy mi fogta meg az óriásplakát ötletében és miért döntött úgy, hogy belevág.

Nem is bánta meg, ismerősei is jól fogadták a dolgot, bár sokan kérdezik tőle: Hogy volt ehhez bátorságod? Anitát 14 éves fia is támogatja, néha együtt nézik meg az új jelentkezők adatlapját, de a szülők azért nem lettek beavatva: - Más generáció, anyu nem értené, mire jó ez az egész – magyarázza Anita, akit, bár már augusztus eleje óta „kiplakátoltak”, még most is hívogatnak az ismerősei, ha felfedezik a hirdetéseket.

Egy dolog zavarja csak. Hiába írnak neki most rengetegen, a jelentkezők 99%-a nem felel meg azoknak az egyébként nem túl szigorú kritériumoknak, melyeket Anita a jövendőbeli párjával szemben támasztott. – Nem veszik figyelembe, hogy én mire vágyok, sokkal idősebb férfiak is írnak annál, mit akit keresek.

Anita azt is furcsának tartja, hogy amikor ő ír valakinek, a férfiak szokása, hogy egyszerűen nem válaszolnak, pedig gombnyomásra lehet udvarias, automatikus elutasító választ is küldeni.

A zavarosban aranyhalat keresni

Ugyan erre panaszkodik a 28 éves Miklós is, aki egy másik randipartner kereső site-on regisztrálta magát három hónappal ezelőtt, vagyis amikor egy hosszabb külföldi tartózkodás után hazaköltözött Magyarországra. Miklós nem titkolja, főként lazább ismeretség céljából keres lányokat az interneten, mivel úgy érzi, jelenlegi életstílusába egyszerűen nem fér bele egy komoly kapcsolat. – Ez nem azt jelenti, hogy csak a szexre hajtok – védekezik a fiatalember. – Ha randizni viszem a lányokat, annak megadom a módját, de nem álltatom őket, megmondom, hogy két hónap múlva talán Ausztráliában dolgozom majd.

Miklós olyan lányt keres, akivel kellemesen eltöltheti kevéske szabadidejét és ehhez az kell – mint mondja -, hogy a másik fél is hasonlóképp gondolkodjon. Miklós azokat a lányokat nem tudja komolyan venni, akik vagy egyáltalán nem küldenek magukról képet, vagy azonnal meztelen fotóval indítanak: - Ilyenkor mindig arra gondolok, hogy lehet, prostituált a nő. Ha nem kértem, minek küld ilyet? Persze azért megnézem a szépet...

Gergely ennél romantikusabb alkat, és nem is titkolja, hogy a nagy Ő-t keresi, de az óriásplakátot azért nem vállalná. A 37 éves szakács egy hat éves kapcsolat után vetette bele magát újra a randizás világába, és mivel „offline” sorra kudarcot vallott – szerinte azért, mert kijött a gyakorlatból – egy barátnője tanácsára regisztrálta magát egy női portál társkeresőjébe.

Gergelynek négy hónap alatt tucatnyi tartósabb levelezőpartnere is akadt, közülük három lánnyal találkozott is, de még nem találta meg azt, akit keres.

- Az a baj ezzel, hogy kölcsönös szimpátia esetén elkezdünk levelezgetni, ő állít magáról bizonyos dolgokat, én már el is képzelem magamnak, aztán amikor találkozunk, kiderül, hogy a csaj vagy hazudozott, vagy ennyire rosszul ismeri saját magát.

Anita is úgy véli, ez az onilne társkeresés nagy buktatója. Az ember nem tehet mást, mint hogy szigorú adatok és egy fotó alapján dönti el, hogy szeretne- e ismerkedni, s miközben így kiesik egy csomó olyan férfi, akivel ha az életben találkoznának, lehet, azonnal levenné a lábáról, sok olyan átmegy a rostán, aki nem is hasonlít arra, amilyennek mutatja magát: kívül belül egyaránt.

Ennek ellenére az újabban csak interneten ismerkedő Gergely és a több fronton mozgó Anita is hisz benne, hogy igenis lehet párt találni az interneten, de ehhez némi szerencse is kell.

Petrának (33) például bejött a netes társkeresés. Jelenlegi barátját egy kisebb párkereső oldalon találta meg éppen akkor, amikor már kezdte feladni a reményt és azon gondolkodott, hogy törli az adatlapját.

- Egy nagyon jóképű sráccal leveleztem akkoriban, de már hetek óta vártam, hogy végre elhívjon egy randira, ám mindig volt valami kifogása, hogy miért nem ér rá – meséli. - Ekkor írt nekem Vili, aki a fényképe alapján egyáltalán nem fogott meg, viszont kedvesnek és intelligensnek tűn, ráadásul egy héten belül kávézni hívott. Mivel elég pipa voltam már a „szőke hercegre”, rögtön igent mondtam Vilinek. Aztán ahogy megláttam, egyből megfogott benne valami, teljesen más benyomást keltett, mint a fényképen és nagyon jól éreztük magunkat.

Petra végül mégis törölte a regisztrációját, mivel már fél éve együtt jár Vilmossal, és épp összeköltözés előtt állnak.

Az általunk megkérdezett párkeresők szerint az interneten egyszerre könnyű és ugyanakkor nehéz is keresgélés. A randipartner néha kiábrándító, néha unalmas, néha egyenesen ijesztő, de vannak siker sztorik is bőven, melyek mutatják, hogy érdemes ezt a kaput is nyitva tartani, és néha megéri a zavarosban halászni.

A válságban nőtt az online párkeresők száma

Az egzisztenciális bizonytalanság felerősíti az igényt a stabil párkapcsolat iránt az egyedülállók körében. Az utóbbi három évben 62%-kal nőtt az internetes társkeresők száma az egész országban - az online társkeresés egyfajta kapaszkodó a létbizonytalanságban.

Ezt bizonyítja az is, hogy a Randivonal saját felmérésének legfrissebb adatai szerint, míg a válság előtti években az oldal társkeresőinek körében 2,3% volt álláskereső, ez a szám 2012-re 4%-ra emelkedett.

A kutatásból az is kiderül, hogy a nehéz gazdasági helyzet ellenére a kapaszkodót nem elsősorban az anyagi javakban bővelkedő partner jelentené. Az oldal társkeresői számára fontosabbak a leendő partner emberi értékei, mint pénztárcájának vastagsága.

A Randivonalon a társkeresés során egyre kevesebben adják meg az ideális jelölttel szemben támasztott jövedelem elvárásukat - ez az arány 2011-re a válság előtti évhez képest 2,2%-ról 1,4%-ra csökkent.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.