Olasz állatvédők a keleti-európai kutyakereskedelem ellen

A Kelet-Európából - többek között Magyarországról - származó kutyakölykök kereskedelme ellen szólított fel az olasz Lega Antivivisezione (LAV) nevű állatvédő szervezet a QuattroZampe (NégyMancs) című havilapban.

A felhívás szerint egy november 29-30-án Alessandria tartományban rendezendő program idején mindenki aláírhatja a Rompigli le scatole! (Törd össze a dobozokat!) című petíciót, amely az illegális állatkereskedelem ellen lép fel. A szervezet szerint ez a jelenség sokkal gyakoribb, mint azt bárki is gondolná. A csempészet oka általában anyagi nyerészkedés: egy Magyarországról származó fajtatiszta kutyakölyökért a "termelő" 200 eurót (54 ezer forint) kap, az állatot Olaszországban viszont már 500-1500 (134-400 ezer forint) euróért lehet továbbadni.

A kölykök általában családi vezetésű tenyészetekben vagy egyenesen "kutyagyárakban" születnek - fogalmaz a szervezet - olyan helyeken, ahol több tucat vagy akár több száz szukát zsúfolnak össze aprócska kennelekbe, és éppen csak annyi élelmet adnak nekik, hogy ne haljanak éhen. Amikor a kölykök elérik a 30-40 napos életkort, teherautókra vagy furgonokba zsúfolva Olaszországba szállítják őket. Főleg éjszaka, lezárt dobozokban, táskákban utaznak, gyakran hamis vagy meghamisított papírokkal - állítja a LAV.

Ennek következtében gyakran megbetegszenek, hiszen a nyomorúságos körülmények közepette még a legelemibb egészségügyi ellenőrzést is elmulasztják, az állatorvos ugyanis csak pluszköltséget jelent a lelketlen kereskedők számára. Ezenkívül a túl korai elválasztás miatt a kölykök lelki sérüléseket is szenvednek. Néhányuk már az utazást sem éli túl, mások néhány nappal azután pusztulnak el, hogy Olaszországban vevőre találtak - olvasható a petícióban, amely a www.lav.it oldalról is letölthető.

A szervezet szerint legkönnyebben úgy kerülhető el a kereskedelemnek ez a fajtája, hogy a gazdák menhelyekről fogadnak be állatokat.

A kiáltvány célja, hogy országos és nemzetközi jogi lépéseket kezdeményezzen, amelyek megállítják a kölykök csempészését, valamint hogy az önkormányzatokat olyan kommunális intézkedések meghozatalára szólítsák fel, amelyek hatékonyan védekeznek az illegális állatkereskedelem ellen.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.