Nincs már elzárt település Magyarországon

Apadnak az észak-magyarországi folyók, nincs már elzárt település Borsod megyében, és az országban mindenhol csökkent a védelmi készültség a folyók és a veszélyeztetett települések mentén.

Hétfő reggelig országosan 334 ember még mindig nem tudott visszatérni otthonába, csak Borsodban 208 volt a kitelepítettek száma a  katasztrófavédelem tájékoztatása szerint.

Egy megcsúszott löszfal miatt 20 ház került veszélybe a Komárom-Esztergom megyei Súron.

Azokról a területekről, ahonnan már visszavonult a víz, az ÁNTSZ szakmai ellenőrzése mellett zajlik a fertőtlenítés. Az elöntött területeken eseti jelleggel, elszórtan 30 esetben észleltek fertőzést, amit az ÁNTSZ felügyeletével kezelnek, így ez nem minősül járványnak.

Észak-Magyarországon a Sajó, a Bódva és a Hernád végig apad,  ahol a csökkenő vízszint lehetővé teszi, már megkezdték a homokzsákok bontását.

Ismét megközelíthető személyautóval Tornabarakony és Tornaszentandrás hétfő délutántól, így már nincs árvízzel körbezárt település Borsod-Abaúj-Zemplén megyében. A megyében ugyanakkor a Felsőgagy-Krasznokvajda, Tiszaújváros-Kesznyéten úton még nem, több más úton csak igen nehezen, helyenként egy nyomsávon lehet közlekedni. Továbbra sem üzemel Ároktőnél és Tiszalúcnál a tiszai komp, Muhi és Köröm között pedig a Sajón átkelő komp.

A Tisza felső szakaszán folyamatos az apadás, s csökken a Túr és a Kraszna vízszintje is. A folyó hétfő hajnalban Dombrád térségében tetőzött, alatta még árad. A Tisza Vásárosnamény-Zsurk és a Vásárosnamény-Lónya közötti szakaszán megszüntették az árvízvédelmi készültséget, Zsurk és Szabolcsveresmart között viszont még mindig első-, ez alatt másodfokú riasztási szint fenntartása indokolt.

Az előrejelzések szerint ugyanakkor a következő napokban elsősorban a Felső-Tisza és a Bodrog vízgyűjtő területén kell jelentősebb esőre számítani. A várható csapadékmennyiség területi átlagban elérheti az 5-10 millimétert, helyenként ennél több is lehet.

Országosan a folyók fővédvonalain 1664 kilométeren van védelmi készültség. Rendkívüli készültségi fokozat van érvényben 130 kilométeren, egyebek közt a Bódván, harmadfokú a készültség 77 kilométeren. Másodfokú védelmi készültség 794 kilométer, elsőfokú 663 kilométer hosszon van érvényben.

A belvízzel elöntött területek nagysága stagnál, jelenleg 160 ezer hektár van víz alatt, ebből 80 ezer hektár a vetés-szántó terület. A magas mederteltségek miatt a Felső-Tisza vidékén egyes helyeken már a csatornákból is kilépett a víz. A legnagyobb elöntések Borsodban, Felső-Szabolcsban, Közép- és Alsó-Tisza vidékén, a Tiszántúlon és a Körösök vidékén alakultak ki.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.