Ne higgyen senkinek: nincs fogyókúrás csoda(mód)szer
Nagy Anett személyi edző, táplálkozási tanácsadó segítségével – a teljesség igénye nélkül - utánajártunk néhány sokat hangoztatott fogyókúrás tévhit igazságtartalmának.
Néhány kilót koplalással le lehet dobni két hét alatt
Ez igaz, de milyen fogyás ez és milyen áron? A nyáron különösen népszerű villámgyors fogyást ígérő módszerekkel az a baj, hogy teljesen felborítják a szervezet egyensúlyát, a hirtelen tápanyagmegvonás kiéhezteti a szervezetet, így hamarosan minden kalóriához ragaszkodni fog. Egészséges, diétás étrend és mozgás mellett is kell három hét, hogy a szervezet reagáljon, ami addig lejön (és ez nagy túlsúly esetén 10 kiló is lehet!), az víz.
Ha az éhezés tovább tart, akkor a szervezet az izmokhoz fog nyúlni legközelebb, így romlik a testminőség, lelassul vagy teljesen megáll a fogyás, majd jön a villámgyors visszahízás – magyarázza Anett.
Délután már nem szabad enni
Annyi igazság van a dologban, hogy a lefekvés időpontjához közeledve már nem érdemes gyors felszívódású szénhidrátokat és nyers zöldségeket fogyasztani, ám enni kell – figyelmeztet a szakértő.
Fontos megérteni, hogy a szervezet számára a kalóriafaló izomzat fenntartása energiaigényes, ezért ha nem kapja meg a szükséges tápanyagokat, ehhez, és nem az aranytartalékot jelentő zsírhoz fog nyúlni. Aki éjszakára éhezik, az álmában fogy, de izomból, tehát vékonyabb, de zsírosabb lesz. Ez a leépülés megelőzhető, ha lefekvés előtt lassú felszívódású fehérjét fogyasztunk, táplálékkiegészítő (kazein) vagy például zsírszegény túró formájában.
Anett azt szokta javasolni, hogy aki későn fekszik, az inkább két vacsorát illesszen be az étrendjébe. Az első vacsorára 19-20 óra körül kerülhet sor, ez sovány húst és főtt vagy párolt, alacsony keményítő tartalmú zöldséget tartalmazzon, például brokkolit vagy karfiolt. A nyers zöldségeket, friss salátákat nehezebb megemészteni, ami a nyugodt esti pihenést megnehezíti.
A biztos fogyáshoz ki kell iktatni a szénhidrátokat
Ez megint egy olyan fogyókúrás őrület, amitől Anett óva int mindenkit. A szervezetnek minden mikrotápanyagra (tehát szénhidrátra, zsírra és fehérjére) szüksége van, mindennap. A szénhidrátok elhagyásával valóban gyors és látványos apadást lehet elérni, de az ilyen fogyókúrák nagyon egészségtelenek, kiéheztetik a szervezetet, örökké fáradttá, rosszkedvűvé tesznek és mentálisan is lassítanak. A szénhidrátok kiiktatásával az emésztés nagyon lelassul, tartalékos üzemmódra kapcsol a szervezet, és a fogyás szinte lehetetlenné válik a továbbiakban.
Különbséget kell persze tenni szénhidrát és szénhidrát között. Aki fogyni akar, kerülje a gyors felszívódású szénhidrátokat. A lassú felszívódású szénhidrátok, melyek tovább eltelítenek, tipikusan olyan élelmiszerekben találhatóak meg, melyek rosttartalma is magas, ami külön fontos a jó emésztés szempontjából. A keményítőben gazdag szénhidrátforrásokat (burgonya, hüvelyesek, kukorica) viszont este már nem ajánlott fogyasztani, mert nagyon megterhelik a szervezetet, és nyugtalan éjszakát is okozhatnak.
A napi szükséges szénhidrátmennyiséget szakember segítségével lehet kiszámolni, mert fontos tényező a nem, az életkor, az elérni kívánt cél és az általános egészségi állapot.
Aki fogyni akar, egyen ritkábban és kevesebbet
Ez így nem pontos. Mennyiségre a diétás étrend akár több is lehet, mint amin meghíztunk (sőt, sokaknak okoz nehézséget a kezdetekkor, hogy mindent megegyenek, amire szükségük van), az étkezések számát viszont emelni kell.
Ne várjuk meg, amíg korog a gyomrunk. Együnk naponta hatszor keveset, jó minőségű élelmiszereket, meghatározott mennyiségben – tanácsolja Anett, aki például nem is dolgozik olyannal, aki nem hajlandó reggelizni.
A nap legfontosabb étkezése a reggeli, melyet ébredés után egy órán belül el kell fogyasztani és jó, ha tartalmaz lassú felszívódású szénhidrátot (pl. zabpelyhet) és fehérjét is. Aki nagyon édesszájú és ragaszkodik a péksüteményekhez, az inkább a reggeli étkezés során egye meg a nem fehérlisztből sütött kakaós csigáját.
A jó alak 70 százalékban az étkezésen múlik
A többi csak hab a tortán – állítják sokan. Nagy Anett ezzel azonban nem ért egyet. Szerinte az étrendet és az edzést is száz százalékosan komolyan kell venni, csak így várható igazi eredmény. Az nem működik, hogy „én azt eszek, amit akarok, úgy is lemozgom”, illetve a „nekem nem kell rendszeresen sportolnom, így is alig eszem” hozzáállás sem.
Nem kell fogyni, csak a zsírból izmot csinálni
Szép is lenne, de ez lehetetlen. A zsír és az izom két különböző szövet. A zsírt le kell dolgozni, az izmot pedig felépíteni, és ez nehezen megy egyszerre. Mind a kettőhöz a célzott táplálkozás és a rendszeres testedzés a kulcs. A zsírréteg alá persze lehet izmot építeni, de ettől sem karcsúbbak, sem csinosabbak nem leszünk, ahhoz, hogy az izmok látszódjanak is, a zsírrétegtől először meg kell szabadulni. Ez a titka a kockás hasnak is, hisz a pocak alatt mindenkinek „kockás” a hasizma.
A súlyzós edzés a nőket kétajtós szekrénnyé alakítja
Ez azért nem megy olyan gyorsan, hisz a nők, alacsonyabb tesztoszteronszintjük miatt, csak rengeteg munkával és nagyon szigorú, megtervezett étrenddel tudnak jelentős izomtömeg-növekedést elérni, és az sem megy hetek vagy hónapok alatt. Anett, aki épp versenyre készül, elárulja, hogy az ő még korántsem férfias izomzatában is három év kőkemény munkája van, mellette igen szigorú étrendet is követ, de a versenyek előtt neki is bele kell húznia.
Egy hónap alatt nem lehet izomtömeget építeni, zsírvesztést célzó diéta mellett pedig majdhogynem lehetetlen. A szálkásodás is a fogyás után valósítható meg, s jó egy év munka kell hozzá.
Ha leáll a fogyás, rossz a módszer
„Nagyon sokszor látom azt, hogy lejönnek a lányok, elkezdik az edzést és tartják az étrendet, aztán hamar jönnek a kifogások, például hogy nem élhetnek tészta nélkül, nem képesek hatszor enni, nem akarnak súlyzózni és hasonlók. A fogyás és az alakulás megáll, vagy el sem indul, és jönnek a pulthoz, hogy akkor milyen zsírégetőt tartunk” – meséli a szakember, aki úgy tapasztalja, tízből nyolc nő néhány héten belül el is tűnik a teremből, mert a kifogásaik erősebbek az elhatározásuknál és a szorgalmuknál, és inkább csodaszert várnak.
A fogyás megállása természetes folyamat, a hatodik hét környékén áll be, több hétig eltarthat, ezért sokakat annyira elkeserít, hogy ezen a ponton feladják. Ezzel számolni kell, de ez nem rossz jel – mondja a szakember. A stagnálás normális körülmények között azért következik be, mert a szervezet a kezdeti nagy súlyledobás után (melynek legnagyobb része víz) „megijed”, hogy éheznie kell, és tartalékra kapcsol. Ha ezen a ponton nem állunk meg, hamarosan helyreáll a rend, hisz a tápanyagbevitel a jó étrend mellett folyamatos, akkor hamarosan elkezdünk zsírból fogyni.
Olyan esetben, amikor a fogyás minden optimális feltétel ellenére el se indul, vagy hónapokra megáll, már orvoshoz kell fordulni, mert gyanús, hogy valami nem stimmel a pajzsmirigyműködéssel vagy endokrinológiai betegség áll a háttérben, ami speciális étrendet igényel.
Aki nagy súlyból fogy, annak biztos megereszkedik a bőre
Ez sem feltétlenül igaz. Ugyan a kötőszövetek rugalmassága, erőssége alkati kérdés, 120 kilós súly alatt, rendes, életmódváltás következtében, normál tempóban történő fogyás mellett ez többnyire elkerülhető. Anettnek is volt olyan ügyfele, aki ilyen hatalmas súlytöbblettel kezdett, majd egy év kemény munkával 75 kilóra fogyott, és egyáltalán nem maradt rajta lógó bőr. A kiéheztető diéták viszont garantálják, hogy a végeredmény esztétikailag elmarad a várttól.
A sok víz vizesít, tehát hízlal
Épp ellenkezőleg! A megnövekedett vízbevitel a legjobb módja annak, ahogy elkerüljük a fölösleges vízraktározást, ami éppen úgy haszontalan túlsúlyt ró az ízületekre, és deformálja az alakot, mint a zsírtöbblet. A személyi edző szerint sportos életmód mellett akár 5 liter vízre is szükség van, amit a nap folyamán elosztva kell elfogyasztani. A legfontosabb az edzés közben történő folyadékpótlás, ami történhet sportitalok révén is, de a cukros és szénsavas italokat (még a vizet is) el kell felejteni erre az időszakra – és úgy általában is.