Nem feltétlenül vonzó, csak annak tűnik

A Kaliforniai Műszaki Egyetem (Caltech) munkatársai egy jól ismert, külső agyi elektromos stimulációt alkalmaztak: az ingerlés hatására az önkéntesek vonzóbbnak ítélték meg a teszten mutatott arcokat, mint ingerlés nélkül.

A Translational Psychiatry júniusi számában bemutatott eredmények olyan új módszereket vetíthetnek előre, melyek hozzájárulhatnak számos neuropszichiátriai kórkép, például a Parkinson-kór, a skizofrénia, vagy a szélütésen átesett betegek depressziójának kezeléséhez. Vikram Chib és munkatársainak eljárása annyival hatékonyabb, mint a hagyományos gyógyszeres kezelés, hogy nem az egész agyat, hanem a betegségre specifikus mélyebb régiókat érinti, így várhatóan kevesebb mellékhatással kell számolni. Ráadásul a gyógyszerek nem is minden betegnél bizonyulnak működőképesnek - írja a Medipress.

Az új technika (tDCS) olcsó, egyszerű és biztonságos. A pozitív és negatív elektródokat a fejbőr két külön pontjára rögzítik, a stimulációhoz szükséges áram akár kilencvoltos elem segítségével biztosítható – ez mintegy 10 ezer kisütést engedélyez. Az inger a lokális idegi működésen keresztül befolyásolja a viselkedést. A módszer a felületes agyterületek célzására is alkalmas.

Jelen vizsgálat a középagy idegi aktivitására irányult. A vizsgálat 99 résztvevőjének meg kellett ítélniük arcokat idegi stimulus alatt, az agyban zajló változásokat funkcionális mégneses rezonancia képalkotó segítségével követték nyomon. A középagyi aktiváltság hatására a tesztalanyok vonzóbbnak véltek egy adott arcot, mint az elmaradás nélkül. A módszer segítséget jelenthet olyan depresszív betegségekben, amikor a beteg nem képes mások arcáról érzelmeket leolvasni.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.