Nem javul a belvízhelyzet
Jelenleg mintegy 2860 négyzetkilométernyi területet borít belvíz az országban, ebből 1600 négyzetkilométernyi vetésterület.
A hatóság tájékoztatása szerint a tizenkét vízügyi igazgatóságból tizenegy területén kellett készültséget elrendelni. Jelenleg hatvanhat szakaszon van érvényben belvízvédelmi készültség, tízben első fokon, harminchét szakaszon másod fokon, tizenkilenc szakaszon, a Zala, a Kis-Balaton, a Hortobágy-Berettyó, az alsó Tisza és a Körösök mentén pedig harmad fokon védekeznek. A legnagyobb elöntések a Tiszántúlon vannak, a gyulai, a szegedi, a szolnoki, a debreceni és a nyíregyházi vízügyi igazgatóságok területén.
158 település veszélyeztetett
Jelenleg 158 település védekezik belvízvédelmi készültség elrendelése mellett, ebből 19 település harmad fokon (Szalkszentmárton, Újfehértó, Báránd, Földes, Csökmő, Mezősas, Újiráz, Abony, Örményes, Csanádpalota, Csanytelek, Békésszentandrás, Gyomaendrőd, Kamut, Kétsoprony, Murony, Szarvas, Szeghalom, Telekgerendás) - közölték.
Az Országos Műszaki Irányító Törzs egyelőre nem kérte a rendkívüli készültség elrendelését, de a várható esők miatt ennek lehetősége továbbra sem múlt el.
A védekezés csak szivattyúk működtetésével oldható meg, amelyek naponta 28 millió köbméternyi belvizet emelnek át a befogadókba; majdnem egy Velencei-tó nagyságnyi vizet szivattyúznak át. Összesen 261 ember dolgozik a belvízi védekezésen. A nyugdíjasoknak is munkába kellett állniuk, hogy segítsék a munkát, mert nincs utánpótlás, a váltást nehéz megoldani, ezért külső munkaerő bevonása vált szükségessé.
Az árhullámok miatt a földekről gravitációs úton nem folyik le a víz. Az eredményes belvízvédekezés érdekében a vízügy arra kéri az önkormányzatokat és a lakosságot, hogy fokozottabban figyeljenek oda a csatornák tisztására. A vízügyi igazgatóságok külön kotrási engedélyeket kértek a települések védelme érdekében - írták.
Hajdú-Bihar megye 32 települése van készültségben
Négy helyen a legmagasabb, harmadfokú a riasztási szint - tájékoztatott a megyei katasztrófavédelem. Mint kiderült hat településen rendeltek el harmadfokú készültséget szerda reggel, de délutánra már csak Mezősason, Földesen, Bárándon és Furtán tartották fenn a legmagasabb riasztási szintet. Másodfokú a készültség a megye 16 településén, míg első fokú 12 településen van - mondta az ügyeletes.
Emelkedik a belvíz a Kis-Balatonnál
A hóolvadás, a Zala folyóból lezúduló nagy mennyiségű víz és a Balaton magas vízszintje miatt tovább emelkedik a belvízzel elöntött területek nagysága a Kis-Balaton belső térségében - tájékoztatta a Kis-Balaton Üzemmérnökség
A zsilipek kinyitásával és a napi 24 órás, folyamatos szivattyúzással még szinten tudják tartani a belvizet, de a Kis-Balaton belső térségében "nem fogy a víz". Egy-két napon belül számítani kell a Zalaegerszeg térségéből, a Zala folyóból érkező árral is. Naponta 400 ezer köbméter vizet szivattyúznak át a Zalába és a Kis-Balatonba. A Balatonba vezető zsilip teljesen nyitva van, a két vízszint szinte teljesen "kiegyenlítődött", amire az elmúlt évtizedekben még nem volt példa.
A belvíz tíz négyzetkilométer fölötti területet, erdőket, szántóföldeket érint. A Nagykanizsa-Budapest vasúti pálya mindkét oldalán 1-1,5 méter magasan áll a belvíz. Ezen a szakaszon mobil szivattyútelepeket is üzemeltetnek, hogy ne emelkedjen tovább a vízszint és ne kelljen sebességkorlátozást bevezetni. A déli részen, az M7-es autópályánál is megjelent a belvíz, de a kiépített árokrendszer miatt ez nem veszélyezteti a közlekedést.
A Kis-Balaton üzemmérnökség felügyelete alá tartozó négy öblözetből a Nagykanizsa-Budapest vasútvonalat érintő szakaszon, valamint Zalaapáti környékén harmadfokú a készültség. Zalavár és Sármellék környékén, valamint Keszthely, Hévíz, Alsópáhok és Fenékpuszta területén másodfokú a belvízvédelem.
Belvízveszély mellett árvízveszély
A folyók fővédvonalain jelenleg 1106 kilométer hosszon van árvízvédelmi készültség, ebből másodfokú készültség van 286 kilométeren a Krasznán, a Sajó torkolati szakaszán, a Taktán, a Hortobágy-Berettyó felső szakaszán, a Berettyó alsó szakaszán; elsőfokú árvízvédelmi készültség van 820 kilométeren, a Rábán (Körmendnél), a Lónyay-főcsatorna felső szakaszán, a Bodrogon, a Zagyva középső és felső szakaszán, a Tarnán, a Berettyó felső szakaszán, a Sebes-Körösön, a Fekete-Körösön, a Kettős-Körösön és a Hármas-Körösön.
Tartós áradás a Közép-Tiszán
A Tisza középső szakasza végig árad; az elkövetkezendő napokban az előre jelzett csapadék hatására a Közép-Tiszán 10-15 centiméter közötti vízszintemelkedés várható - közölte a Közép-Tisza Vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság védelemvezetője szerdán az MTI-vel.
A Zagyva-Tarna rendszer, a Hármas-Körös és Hortobágy-Berettyó szintén árad, az áradás napi üteme eltérő, a Zagyván például Jászteleknél a mostani 406 centiméteres vízállás akár 80 centimétert is emelkedhet. Az emelkedő vízállás miatt szerda reggeltől újabb folyó, a Hortobágy-Berettyó mentén léptettek életbe első fokú árvízvédelmi készültséget a jobb parton, a Mezőtúr és Túrkeve közötti szakaszon. Az igazgatóság területén ezzel együtt első fokú készültség 121, míg másodfokú 52 kilométeren van az érvényben az említett folyóknál.
Az igazgatóság négy megyét érintő működési területén kereken 453 négyzetkilométer áll víz alatt, és erősen közelít az idén február 28-án mért csúcsértékhez, a 461 négyzetkilométerhez. Az elmúlt 24 órában 40 stabil és 13 mobil szivattyúval összesen mintegy 3,9 millió köbméter vizet emeltek a még használható befogadókba.
Harmadfokú belvízvédelmi készültség van érvényben a kisújszállási és a karcagi szakaszon, másodfokú a ceglédi, jászberényi, jászkiséri, mezőtúri, kiskörei és kunhegyesi szakaszon, míg első fokú a cibakházi szakaszon. A belvíz leginkább Cegléd, Abony, Kőröstetétlen, Kömlő, Tiszaörs, Tiszaszentimre, Karcag és Kuncsorba településeket veszélyezteti, védelmük érdekében a vízügyesek folyamatosan tisztítják a befogadó csatornákat a vízelvezetés megkönnyítéséért.
A Tiszántúli Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság védelemvezetője szerint egy nap alatt csaknem tíz négyzetkilométerrel nőtt a megyében az elöntött területek nagysága, amely így már megközelíti a 350 négyzetkilométert. A belvízvédelmi szakaszok riasztási szintje kedd óta nem változott, a legmagasabb, harmadfokú szintet továbbra is csak a Berettyó-alsón tartják fenn.