Nem csak a bácsik lehetnek rosszak
Az elmúlt napok gyermekrablási kísérleteiről szóló valós és álhírek kapcsán a rendőrség tanácsokkal látja el a szülőket, gondviselőket arra nézve, hogy miként készíthetik fel gyermekeiket a rossz szándékú idegenekkel való találkozására, és hogyan védekezhetnek ellenük.
A kisebb gyerekek esetében a hosszas magyarázatok helyett célravezetőbb a tiltás, tehát egyértelműen meg kell mondani, hogy mit szabad és mit nem. Életkori sajátosságuk miatt az óvodás és kisiskolás korúak nehezebben tudják alkalmazni a szülőktől, pedagógusoktól tanult szabályokat, éles helyzetben még nem tudják felmérni a helyzet komolyságát vagy mérlegelni a lehetőségeket. A szülőknek érdemes egységesen, határozott szabályt hozni, mely leszögezi: elmenni bárkivel, bárhová szigorúan csak szülői engedéllyel szabad! – írja honlapján a Budapesti Rendőr-főkapitányság.
A mesékben megjelenő gonosz alak külseje mindig csúnya, koszos, vagy szakadt, esetleg ápolatlan. Ezért a kisebb gyerekek ritkán feltételezik az ápolt és kedves emberekről, hogy esetleg rosszat akarnak. Arra is fel kell hívni a gyerekek figyelmét, hogy nemcsak a férfiakkal, hanem a nőkkel is érdemes óvatosnak lenni, mert bár róluk a felnőttek is ritkán feltételezik, s valóban kevesebb a női szexuális bűnöző vagy gyerekgyilkos, éppen a gyanú fölött állás ad alkalmat a bűncselekményre.
Arra is gondolni kell, és ez szintén életkorspecifikus, hogy a gyerekek nehezen mondanak nemet a felnőtteknek, hiszen megszokták, hogy szót kell fogadni, ezért tisztázni kell, hogy kik tartoznak bele abba a körbe, akikre a kicsiknek hallgatniuk kell, és kikkel nem szabad még csak szóba se állni. Fontos, hogy semmilyen módon ne bocsátkozzanak beszélgetésbe, mert az az idegen számára előnyt jelent, hiszen alkalma nyílik a meggyőzésre, illetve arra, hogy a gyereket elbizonytalanítsa.
Fontos felhívni a gyerekek figyelmét, hogy még testtartásuk is ellentmondást közvetítsen: ne engedjék magukat megérinteni, és meg kell nekik tanítani, hogy egy határozott mozdulattal hagyják faképnél azt a személyt, akivel nem kívánnak társalogni.
Az ilyen helyzetekre szituációs gyakorlattal, példamutatással lehet felkészíteni a gyerekeket, hogy a helyes viselkedés automatikusan jöjjön. Mivel a gyerekekhez illegálisan közeledő felnőttek kerülik a feltűnést, a kicsiket biztatni kell arra, hogy ilyen helyzetben ne szégyenlősködjenek: sikítani, kiabálni kell, hogy a környezet is érzékelje a veszélyt, illetve hogy a támadó megijedjen… aztán pedig futás!
Ám azt is meg kell tanulni, hogy futni mindig olyan helyre érdemes, ahol segítséget kaphatnak egy felnőttől. A rendőrök olyan helyeket javasolnak, ahol biztonsági személyzet dolgozik (irodaház, bank, üzlet stb.), ezért érdemes tudatosítani, hogy az egyenruhát viselő felnőttekben bátran megbízhatnak.
Jelszóval védett gyerekek
Egy, a közösségi médiában a szülők közt mostanság terjedő módszer is beválhat, s ezt a rendőrség is javasolja. Ennek lényege, hogy a szülők megbeszélnek a gyermekkel egy jelszót, vagy egy mozdulatot, amit csak azok ismerhetnek, akikkel a gyerek bármikor elmehet például az iskolából. Így ha a rossz szándékú idegen kedvesen, vagy a szülőkre hivatkozva próbál beférkőzni a gyerek bizalmába és próbálja meg őt elcsalni, a kicsi tudni fogja, hogy menekülőre kell fognia és értesítenie kell valakit.
Fontos, hogy a bizalom körébe tartozó felnőtt kérés nélkül mondja ki a jelszót vagy tegye meg azt a bizonyos mozdulatot, és a gyereknek is tudnia kell róla, hogy nem szükséges kérnie vagy kérdeznie.
Más gyerekeire is vigyázzunk!
Amennyiben iskolák, óvodák, más oktatási intézmény közelében korábban nem látott, gyanúsan viselkedő, vagy akár csak céltalanul őgyelgő személyeket látunk, kérdezzük meg, segíthetünk-e valamiben. Ha valaki rossz szándékkal tölti ott az idejét, ez a megszólítás akár eltérítheti a szándékától, hiszen tudja, hogy valaki már felfigyelt rá. Ne csak a saját gyerekeinkre vigyázzunk, hiszen a miénk is kerülhet olyan szituációba, ahol jól jönne egy jó szándékú felnőtt segítsége! – kéri a rendőrség.
Ha arra gyanakszunk, hogy valaki rossz szándékkal közeledik egy gyerekhez, értesítsük a rendőrséget a 107 vagy 112-es ingyenesen hívható számon, illetve jelezzük ezt az iskola vezetése és a pedagógusok felé. Minél előbb tesszük ezt meg, annál nagyobb az esély, hogy a rendőrök esetleg még a helyszínen találják az adott személyt.