Négyéves rombolta atomjaira az embernagyságú legószobrot
Csupán egy kupac legó maradt a rajzfilmes róka helyén – írja a BBC. A készítője szerint 100 ezer jüant (4,2 millió forintot) érő alkotásról Zhao a kínai közösségi oldalon, a Weibón posztolt előtte-utána képeket az esetről. Elmondása szerint a „Ne nyúlj hozzá!” jelzések teljesen hatástalanok voltak a kínai legóexpón.
A Zootropolis szereplőjének, Nicknek a szobra. |
A beszámolók szerint a szülők azonnal felajánlották, hogy megtérítik a kárt, Zhao azonban nem fogadott el semmit, mivel a gyerek nem direkt csinálta. „A kisfiú nem akarta összetörni” – ragaszkodott álláspontjához.
És ami maradt belőle |
Már többször kiderült, milyen kockázatos dolog műtárgyakat hagyni gyerekek közelében. Múlt hónapban egy biztonsági kamera rögzítette, ahogy két kisfiú ráncigálja egy kiállított angyal szárnyait a Sanghaji Üvegmúzeumban. A gyerekeket kísérő két felnőtt mobiljával boldogan filmezte az akciót. Amikor pedig a szárnyak leszakadtak, egyszerűen elsétáltak.
A megrongált alkotáson, a Várakozó angyal című művön az alkotó Shelly Xue 27 hónapot dolgozott, és újszülött lányának dedikálta azt. Shelly úgy döntött, nem hozza helyre a műalkotást, hanem átnevezte Összetörve-re.
A jelenség pedig nem csak Kínában ismert. 2015-ben egy ipswichi múzeumban tört össze egy XVIII. századi korsót egy kisfiú. Az edény 65 darabra tört, de sikerült helyreállítani, és visszakerült a helyére a múzeumba.
Nem csak gyerekek tudnak azonban pusztítóak lenni a műtárgyak környékén. 2006-ban a Cambridge-i Fitzwilliam múzeumban egy felnőtt látogató véletlenül rálépett a cipófűzőjére, és sikerült eltörnie esés közben három 300 éves, Qing dinasztia korabeli kínai vázát.
A kaszinómágnás és műgyűjtő Steve Wynn 2006-ban véletlenül belekönyökölt egy Picasso-festménybe, amelyet épp el akart adni. Ennek ellenére, miután helyrehozták, 16 millió dollárt kapott a képért, többet, mint ami a baleset előtti ár volt.
2015-ben az olasz Bolzano városában voltak túlbuzgók a takarítók, és lelkesen rendet raktak az egyik kiállítóteremben. Mint kiderült, a „Hova menjünk ma este táncolni?” című installációt nézték az előző napi buli romjainak és semmisítették meg. A takarítónők az üres üvegeket, konfettit, cigarettacsikkeket és papírgirlandokat egyszerűen a szemetesbe dobták.
És van, amikor a véletlen helyett a jó szándék bizonyul végzetesnek, ahogy az 2012-ben egy spanyol freskóval történt. A Krisztus-képet egy önjelölt helyi amatőr restaurátor, Cecilia Gimenez „javította ki”. Elias Garcia Martinez falfestménye, az Ecce Homo a Zaragoza közeli városka templomának büszkesége volt több mint száz évig, amíg az egyházközösség tagja bele nem javított.