Ne keverd a klórt a savval!
A legtöbb háziasszony tisztában van a tisztítószerek használatának szabályaival, ennek ellenére a mérgezéses balesetek többsége a háztartásokban fordul elő. Különösen veszélyes a klórtartalmú (mint a Hypo és a Domestos) és a savas tisztítószerek (pl. vízkőoldók) keverése, mely révén már kis mennyiségben is veszélyes klórgáz képződik – írja honlapján az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat.
A legsúlyosabb balesetek ipari környezetben fordulnak elő, ám ezek szerencsére igen ritkák.
A kisebb mennyiségű klórgáz belélegzésekor köhögés, nehézlégzés, orrfolyás, nyáladzás, könnyezés jelentkezik, nagyobb dózis belégzése esetén viszont görcsös köhögés mellett mellkasi fájdalom jelentkezhet, majd órák múlva tüdővizenyő alakul ki. Nagy koncentrációban belélegezve a gége záróizmainak és a hörgők izmainak azonnali és súlyos görcse miatt perceken belül bekövetkezhet a fulladásos halál. A halállal végződő klórgázmérgezés azonban ritka, mert már kisebb mennyiség belégzése is olyan kínokat okoz, melyek a gázos terület gyors elhagyására sarkallnak.
Elsősegélynyújtáskor a legfontosabb, hogy a mérgezettet azonnal szabad levegőre kell vinni, de közben ügyelni kell rá, hogy a segítő se legyen veszélyben. A gázzónából kijutva a szemeket, a szájüreget és az orrot tiszta vízzel ki kell öblíteni, legalább 10 percig, majd orvoshoz kell fordulni. A maradandó sérülést jelző tünetek egy-két napig lappanghatnak is.
A nyári szünetben fontos, hogy a felügyelet nélkül otthon maradt gyerekekkel a szülők átbeszéljék a tisztítószerek használatának szabályait, illetve hogy a legveszélyesebb szereket a nagyobbak elől is elzárják, hisz játékból vagy akár meglepetésokozási szándékkal is hozzányúlhatnak. A háztartási vegyi anyagokat sosem szabad üdítősüvegben, vizesflakonban tartani oly módon, hogy nincs rajta jól láthatóan feltüntetve a figyelmeztetés.
A kisebbeket megtévesztheti a színes, illatos tisztítószer gyári csomagolása is, a szórófejes flakon pedig különösen izgalmasnak tűnhet számukra. Ha a gyermek bőre vegyszerrel érintkezett, azt bő folyó vízzel kell alaposan lemosni, majd megfigyelni, hogy történt-e bőrelváltozás. Ha a szer szembe, szájba került, alapos öblítés után haladéktalanul orvoshoz kell fordulni. A hánytatás szigorúan tilos! Intő jel lehet, ha a gyermek erősen nyáladzik, nem tud nyelni.
Az összes háztartásban előforduló mérgezéses baleset felét azonban a gyógyszerek okozzák – figyelmeztet az Országos Mentőszolgálat. Gyermekkori mérgezések leginkább az 1-5 éves korosztályra jellemzőek. A hűtőben vagy a szülők táskájában megtalált pirulákat, szirupokat a kicsik könnyen nyalánkságnak nézhetik. A gyógyszermérgezés tünete lehet a heves hányás, szokatlan aluszékonyság vagy túlzott izgatottság, illetve mindenféle rosszullét. A mentő kiérkezéséig a szülőnek ki kell derítenie, hogy mit szedett be a gyerek, ezért hasznos, ha mindig tisztában vagyunk vele, hogy mennyi és milyen típusú gyógyszer van otthon, így a hiány is könnyen felfedezhető.
Bármilyen mérgezés gyanúja esetén a nap 24 órájában hívható az Országos Kémiai Biztonsági Intézet Egészségügyi Toxikológiai Tájékoztató Szolgálata a 06-80-20-11-99-es, ingyenesen hívható zöldszámon, ahol a mérgezések esetén szükséges teendőkről adnak tájékoztatást.