Nagy stressz a fenyőnek a karácsony
A vásárlásnál ellenőrizzük, hogy nincs-e már túlzottan kiszáradva a fa. Ezt megtehetjük például úgy, hogy a tönkjét a földhöz ütjük. Ha a levelek potyognak, akkor már nem érdemes megvenni, mert sok szeméttel jár a díszítés is. A tűlevelek finom meghajlítása olyan fajták esetében jó teszt, melyek még kiszáradva sem igen hullajtják el azokat (például normann- vagy ezüstfenyő). Ha a levél már nem rugalmas, törik, eldeformálódik, tudhatjuk, hogy a fa már nem alkalmas díszítésre, hisz a lakásba bekerülve a kiszáradási folyamat még fel is fog gyorsulni.
Legyen bár szó vágott vagy gyökeres fenyőről, a fűtött lakásba való bekerülés hatalmas stresszt jelent a fának, ezért néhány nappal az ünnep előtt érdemes már megvenni és fűtetlen, átmeneti helyen tárolni. A nyári konyha, garázs, fedett terasz vagy erkély illetve folyosó, lépcsőház jó átmeneti szállás. A lakásban aztán keressünk neki olyan helyet, amelyik távol esik a fűtőtestektől és viszonylag hűvös, így a karácsonyfa sokáig megtartja a leveleit és nem jár akkora piszokkal a fabontás sem.
A gyökeres fenyőfa sem biztos, hogy túléli az ünnepeket, a növény gondos odafigyelést igényel, de a siker még így sem garantált. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) Növénytermesztési és Kertészeti Igazgatóságának MTI-hez eljuttatott tájékoztatójában felhívja rá a figyelmet, hogy az ünnepek táján árusított konténeres fenyők nincsenek rendesen begyökeresedve, hisz csupán egy-két hete ültették be őket a konténerbe. A meleg lakásban a növényt stressz éri, a párologtatása fokozódik, nem tud megfelelő vizet felvenni, emiatt a tartalékaiból táplálkozik és így legyöngülhet. Ráadásul a díszítés során a fa tűlevelei is megsérülhetnek.
Ha konténeres fenyőt vásárolunk, a lomb felfelé való húzogatásával ellenőrizzük le, hogy jól be van-e gyökeresedve - írják. A jutazsákba csomagolt gyökérzetű fenyőt olyan edénybe kell ültetni, amely a földlabdát körös-körül legalább 5 centiméterrel meghaladja.
A fenyőt, mind az ünnepek előtt, mind utána hűvös, világos helyiségben kell tartani. A melegben, karácsonyfaként maximum két hétig szabad hagyni, ha tovább áll a fűtött szobában, már igen kicsi az esély rá, hogy kiültetés után életben marad. A fa kiszáradt talaját rendszeresen öntözni kell, kiültetni pedig fagymentes időszakban szabad (földlabdástól, jutaszákkal együtt). Tavasszal gondoskodni kell a tápanyag utánpótlásról, locsolni pedig egészen őszig kell.
A legyöngült növényeket a kártevők gyakran megtámadják, ezért figyelemmel kell kísérni esetleges megjelenésüket.
Aki nem tud vagy nem szeretne ennyit fáradozni a fáért, az jobban teszi, ha olcsóbb, vágott fenyőt vesz az ünnepekre, mert gondoskodás hiányában a gyökeres fenyő sem éli túl a telet.
A kerteknek ritkán szép dísze a karácsonykor benn tartott, és később kiültetett fenyőfa, mely rendszerint örökre féloldalassá vagy szabálytalanná válhat köszönhetően annak a stressznek, amit a ki-be hurcolászás és az esetleges sérülések okoznak.