Modern rabszolgatartók Magyarországon

Háromszázmilliós adócsalással gyanúsítanak a vámnyomozók öt 40-es éveiben járó férfit, akik hét munkaerő-kölcsönzésre alapított cég felhasználásával mintegy 300 millió forinttal rövidítették meg az államot. Azt még szakértők vizsgálják, hogy 1800 alkalmazottjuknak mekkora kárt okoztak.

"Szolnok megyében keletkezett bűnügyi információk alapján sikerült felszámolni a csoportot". Szilágyi Roland őrnagy, a Vám- és Pénzügyőrség Közép-magyarországi Regionális Nyomozóhivatalának parancsnoka ennél többet nem kívánt elárulni arról, miképpen derítették fel azokat a "modern rabszolgatartókat", akik az eljárás eddigi adatai szerint 1800 nehéz körülmények között élő embernek az elvégzett munkájuk után őket megillető bérük alig több, mint felét vizették csupán ki, miközben közel 300 millió forinttal az államot is átverték.

A "csoport" tagjai, öt 40-es éveiben járó férfi, nem volt ismeretlen a hatóságok előtt. Többségüket többször is büntették már zsarolásért, kábítószerrel visszaélésért. A vámnyomozók adatai szerint az utóbbi két évben hét céget alapítottak Budapesten,papíron azonban valamennyit strómanok vezették. Azonban a fő tevékenységük szerint munkaerő-kölcsönzésre foglalkozó társaságok ténylegesen Szolnokon és Szolnok környékén működtek.

Átlagosan egy év elteltével a cégeket "elaltatták". Nem számolták fel, nem vitték végelszámolásba, egyszerűen csak beszüntették a tevékenységüket. Amikor a vámnyomozók lecsaptak a csoportra, már csak három cég volt "aktív".

A cégek kiszolgáltatott embereket, tartós munkanélkülieket közvetítettek húsüzemekbe, illetve képesítést nem igénylő összeszerelői munkákra. Egy részüket szabályosan bejelentették, ám jóval alacsonyabb, mint amennyit ténylegesen fizettek nekik. Megjegyzendő, hogy a dolgozóknak már elve csak a részükre kialkudott 600 forintos órabér alig több mint felét, átlagosan 300-350 forintot fizettek.

A később fantomizált közvetítőcégek könyvelésébe is kisebb összeget vezettek be, mint amennyiről a munkát biztosító cégekkel ténylegesen megállapodtak. Így a gyanúsítottak kettős adócsalást követtek el. Egyfeleől csaltak az áfával, valamint a társasági nyereségauval (ezekről többnyire nem is adta részletes és pontos bevallást), másfelől a kikölcsönzött alkalmazottak bérével és járulékaival.

Szilágyi Roland szerint az államot megközelítőleg 300 millió forint kár érte. Azonban a munkavállalók kárának megállapításához már mélyreható szakértői vizsgálatokra van szükség.

Az elmúlt napokban a csoportot felszámoló pénzügyőr nyomozók két budapsti és 13 szolnoki, illetve Szolnok környéki helyszínen tartottak rajtaütésszerű házkutatást. Cégiratokat és más üzleti dokumentumokat foglaltak le, valamint összesen mintegy 100 millió forint készpénzt. Zároltak továbbá számos bankszámlát is, azonban azt még nem tudják, hogy azokon mennyi pénzt tartottak.

Az öt gyanúsítottat a bíróság előzetes letartóztatásba helyezte. Sipos Jenő, a VPOP szóvivője azonban a VPOP rendkívüli sajtótájékoztatóján nem zárta ki, hogy az ügynek még további gyanúsítottjai is lesznek, s mint fogalmazott, még az államnak és a magánszemélyeknek okozott kár nagysága is nőhet.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.