Mit vesznek? Ujjlenyomatot!
A kormány szerint a kevéssé szokványos, többekben adatvédelmi aggályokat is felvető rendszerre azért van szükség, hogy megakadályozzák az alapvető cikkek felhalmozását és feketepiacon való értékesítését.
A súlyos gazdasági és politikai válsággal küzdő Venezuelában ugyanis olyan mindennapos cikkek hiányoznak a polcokról, mint a toalettpapír vagy a liszt. Így, amikor végre szállítanak belőlük az áruházakba, az emberek megrohamozzák a szupermarketeket, és ha órákig tartó sorban állást követően végre sorra kerülnek – és még van a készletből –, annyit vásárolnak, amennyit csak tudnak.
Bevásárlás Caracasban: addig pakolj, amíg van! Carlos Garcia Rawlins / Reuters |
Míg sokan az ínséges időkre táraznak be, mások a feketepiacon értékesítik a többletet. Az élelmesek a határon átcsempészve Kolumbiában árulják a cikkeket, sokszoros áron. „A Kolumbiába csempészett élelmiszer-mennyiség elég volna ahhoz, hogy megtöltsük vele a venezuelai szupermarket polcait” – nyilatkozta az El Universalnak a hadsereg egy szóvivője. Nicolás Maduro elnök elmondta, a tervek szerint december 31-ig életbe léptetett rendszerből csak profitálni fognak az emberek, akiket így többórás sorban állástól, és a jelenleg oly gyakori hiánytól kímélnek majd meg.
Az ország egyes régióiban már jó ideje működik hasonló rendszer – állítólag ezt klónozzák majd –, ezekben a boltokban minden második nap vagy hetente egyszer lehet megvenni a legfontosabb termékeket. Míg a vezetés áldásnak nevezte az ujjlenyomatos rendszert, addig sokan a személyiségi jogaik megsértését látják benne. Az ellenzék szerint az állam ezzel minden venezuelait tolvajnak néz.
A kritikusok azt is a Maduro-kormányzat szemére vetik, hogy ezzel a jegyrendszer modern verzióját vezeti be. Az ország évek óra küzd gazdasági és belpolitikai válsággal, ám a feszültség az idei év elején a tetőfokára hágott: több ezer ember menetelt az utcákon hónapokon keresztül, többek között az alapvető élelmiszerek hiánya miatt.