Sok ember szeretne magának hosszabb szempillákat, és a kozmetikai ipar erre számos megoldást is nyújt, csakhogy ezek alkalmazása nem feltétlenül tesz jót a szem egészségének.
Mindenki hosszabbat akar, pedig az nem jó
A pillák funkciója, hogy védik a szemet a szennyeződésektől és a kiszáradástól, ám ahogy az a Georgiai Műszaki Intézet kutatásából kiderült, a kifejezetten hosszú szőrszálak nem nyújtanak nagyobb védelmet. Sőt!
Egy biotechnológiai kutatás során 22 emlősfajnál (a süntől a zsiráfig) mérték meg, hogy a szempillák hossza hogyan aránylik a szemek méretéhez. Mint kiderült, evolúciós alapbeállításként a szempillasor hossza a szem hosszának egyharmada. Ezután készítettek egy szemmodellt állítható hosszúságú pillasorral, majd betették egy szélcsatornába, és megmérték, hogy különböző beállításoknál mennyi por kerül a szembe, és mennyi csarnokvíz párolog el.
A kísérlet igazolta, hogy az 1/3-os szempillahossz szűri ki a legtöbb szennyeződést (mintegy 50 százalékot) és véd leginkább a kiszáradástól, míg az ennél hosszabb szőrszálak esetén a modell sokkal jobban ki volt téve a légáramlatnak – írja a Stern német hírportál.
A kutatók eredetileg az optikai szenzorok öntisztító mechanizmusát akarták fejleszteni, az, hogy az emlősök „gyárilag mértékre szabott" szempillahossza megegyezik és a lehető legnagyobb védelmet nyújtja, véletlenül derült ki. Ez fontos figyelmeztetés a hosszú pillákra áhítozó emberek, főleg a műszempillák állandó fogyasztói számára.