Mikor vállalunk áldozatokat egy kapcsolatban?
A Casey Totenhagen által vezetett kutatás során 164 házas, illetve nem házas párt követtek nyomon a szakemberek, akiknél a kapcsolatuk időtartama hat hónaptól 44 évig terjedt. Valamennyiüket megkérték, hogy hét napon át minden egyes nap töltsenek ki egy online kérdőívet, melyben 12 kategóriába sorolva jelölhették be, hogy aznap milyen áldozatot hoztak párjukért.
Az áldozathozatal alatt nem valami nagy horderejű dologra kellett gondolni, csupán hétköznapi apróságokra, mint amikor valaki átvállalja a másiktól a mosogatást, vagy hazahozza helyette a gyereket az óvodából. Emellett arról is be kellett számolniuk, ha valamilyen bosszúság érte őket aznap, illetve, hogy az esetleges konfliktus milyen érzékenyen érintette őket.
A felmérésben részt vevőknek ezután az volt a feladatuk, hogy egy 1-től 7-ig terjedő skálán jelöljék be, mennyire érzik magukat elkötelezettnek a párjuk felé, milyen közel érzik magukat a másikhoz, és mennyire elégedettek a kapcsolatukkal.
A szakemberek megállapították, hogy akik áldozatot hoztak a párjukért, másként élték ezt meg azokon a napokon, amikor minden rendben ment, és megint másként olyankor, amikor előzőleg valamilyen konfliktushelyzet állt elő akár a partnerrel, akár valaki mással a nap során. Míg előbbi esetben az áldozathozatal a kapcsolat javát szolgálta, utóbbiban egyáltalán nem, sőt ilyenkor az, aki a másik kedvére tett valamit, csak még feszültebb és idegesebb lett ettől - írja a Medipress.
Totenhagen a vizsgálat alapján úgy látja, az egyén párjához való hozzáállását nagyban befolyásolják a napi történések, így ha akár csak az egyik félt valamilyen bosszúság érte a munkahelyén, vagy bárhol napközben, az a másik félre is hatással lesz, hiszen a felgyűlt feszültségét óhatatlanul is otthon fogja levezetni. A kiegyensúlyozott párkapcsolat érdekében érdemes tehát ezeket a gondokat együtt kibeszélni, mert ezzel számos konfliktus előzhető meg.