Miért szeretjük az erőszakos filmeket?
Anne Bartsch (Augsburg Egyetem) és Lousie Mares (Wisconsin-Madison Egyetem) a Nemzetközi Kommunikációs Társaság 63. éves konferenciáján ismertették részletes kutatási eredményeiket. Vizsgálataik során a tudósok elsősorban arra voltak kíváncsiak, valóban csak az intellektuális kíváncsiság viszi-e rá az embereket, hogy erőszakos képekkel teli alkotásokat nézzenek, vagy az igazságkeresés mögött valami más is rejtőzik.
Hogy ezt kiderítsék, összesen 482, 18 és 82 év közötti, eltérő iskolázottsági háttérrel rendelkező amerikai és német férfit és nőt kértek fel a kutatásban való részvételre. A résztvevőknek erőszakos és kevésbé erőszakos filmelőzeteseket kellett megtekinteniük, majd el kellett dönteniük, hogy az előzetes alapján megtekintenék-e a teljes filmet. A tudósok továbbá megkérték a résztvevőket, hogy értékeljék a látottakat aszerint, hogy mennyire tartották erőszakosnak, gondolatébresztőnek és izgalmasnak az adott előzetest.
Korábbi vizsgálatokból kiderült, hogy az emberek nem feltétlenül a véres képek miatt néznek erőszakos filmeket, hanem az ezzel járó izgalom és belső feszültség miatt. A mostani kutatási eredmények azonban azt sugallják, hogy az ilyenkor szokásos adrenalinlöket mellett legalább ugyanilyen fontos az intellektuális oldal is. Sokan ugyanis azért néznek erőszakos filmeket, hogy többet tudjanak meg bizonyos emberi helyzetekről, és mert kíváncsiak az élet sötétebb oldalára.
"Az erőszak ábrázolása, ha mögöttes tartalommal párosul, vagyis megható és gondolatébresztő, könnyen válthat ki empátiát az áldozatokkal szemben" - idézi a Medipress Bartscht. "A főhősök bátorsága és az erőszakkal szemben tanúsított morális fölénye pedig más, mélyebb érzelmeket is megmozgathat a nézőkben, akik így elgondolkodhatnak, mit tennének, ha hasonló helyzetbe kerülnének. Ezeknek a pro-szociális érzelmi reakcióknak, valamint ezek körülményeinek a vizsgálata rendkívül érdekes kutatási terület, ami reméljük, hogy szociálisan értékes vizsgálati adatokat eredményezhet majd a jövőben."