Virtuális élet a halál után
Míg a Twitter, a Gmail és az AOL automatikusan törli a fiókot, ha tulajdonosa egy bizonyos ideig nem lépett be, addig a Facebook-profilokkal más a helyzet, az aktív marad egészen addig, amíg tulajdonosa nem kéri a törlést: amennyiben tehát az elhunyt családtagjai nem tudják a jelszót, akkor képtelenség törölni az oldalt. Így pedig bizony előfordulhatnak olyan morbid esetek is, hogy a rendszer évente egyszer kiírja az illető születésnapját, vagy az elhunyt nevében rendszeresen üzenetet, felkérést kapnak az ismerősei.
Ha a család ugyan jelszó hiányában nem tud belépni, de megfelelően bizonyítani tudja a halál tényét, akkor az aktív profil emlékprofillá alakítható, amelyet kizárólag csak az ismerősök látogathatnak, és csak ők hagyhatnak üzenetet is. A fiók emlékhellyé alakítását amúgy bárki kezdeményezheti, elég a halotti bizonyítványt, vagy a halált megerősítő újságcikket bemutatni.
Ezután az oldalról eltűnik például az eltávozott telefonszáma és e-mail címe is és többé ismeretlen nem léphet be a profilba. A jelszót azonban nem kapja meg a család, így az esetlegesen féltve őrzött tartalmak - fényképek, jegyzetek - továbbra is hozzáférhetetlenek lesznek a számukra.
A felhasználási feltételek között, amelyet a regisztráció során mindenkinek el kell fogadnia, az elhalálozás esetére is léteznek külön kitételek. A Facebook igyekszik diszkréten kezelni a dolgot, Adatfelhasználási szabályzata nem is tér ki túl hosszan és részletesen rá: „Az elhunyt személyek fiókját megemlékező fiókká tudjuk alakítani. A fiók megemlékező fiókká alakításakor az idővonalat megtartjuk, ám korlátozzuk a hozzáférést és egyes funkciókat. A fiókot bizonyos feltételeknek megfelelő hivatalos kérésre le is zárhatjuk”.
Gyászmunka virtuálisan
A Facebook nemcsak az elhunytak profiloldalai által felvetett problémákra gondol, a búcsúzásra is lehetőséget ad. Az új típusú adatlap, az Idővonal (Timeline) segítségével lehetőség van arra, hogy a dátum megjelölésével, egy fotó és/vagy történet hozzáadásával elbúcsúzzunk valakitől, aki életünk fontos része volt. Ezt a „Család és kapcsolatok” (Family and Relationships) állapotfrissítés-beállításnál lehet megtenni.
Az online búcsúzásnak fontos része van a gyászmunkában, ezt a jelenséget vizsgálja Kimberly Falconer klinikai pszichológus a Pennsylvania Egyetemen. A doktornő szerint a digitális búcsúztatás korántsem újkeletű viselkedés, de a kutatók még csak most kezdik találgatni, hogy miképp járulhatnak hozzá ezek az eszközök a gyáz feldolgozásához. Egyre több olyan oldal van, ahol virtuális gyertyát gyújthatunk elhunyt szeretteink emlékének, de megszaporodtak a különféle emlékhonlapok és -blogok is. Falconer szerint a jövőben nem az lesz a kérdés, hogy gyászolunk-e az interneten, hanem az, hogy az egyre szélesedő választékból az emlékezés melyik formáját választjuk majd.
Hagyatékunk részévé válhat a Facebook?
Az utolsó dolog, amit az ember számba vesz, mielőtt meghal, hogy mi történik a halála után a Facebook fiókjával. A felhasználók száma viszont már túllépte az egymilliárdot, így előbb-utóbb szükség lesz valamiféle szabályozásra.
Oklahomában például már törvény született a halott tagok profiljának kezeléséről, két másik amerikai állam pedig most szeretne jogszabályokat hozni az elhunytak közösségi-portálokon lévő profiljáról. Nebraska és Oregon törvényhozói olyan javaslatot fontolgatnak, amely „digitális hagyatékként” kezelné a jövőben az elhunytak személyes oldalait és egyben megkövetelnék a közösségi portáloktól, hogy hozzáférhetővé tegyék a családtagok számára elhalálozott rokonaik profilját.
Az If I Die alkalmazás kifejlesztői pedig azokra gondoltak, akik esetleg üzenetet akarnának hagyni szeretteiknek a haláluk után is: gyakorlatilag megalkottak egy virtuális végrendelet-készítőt. A program segítségével egy előre elkészített videó- vagy szöveges üzenetet lehet hagyni a kiválasztott ismerősök falán, ráadásul szintén előre kiválasztott napon. Az üzenetek tényleges megérkezéséhez persze szükség van, hogy a halál tényét három, előre megbízott ismerős is megerősítse az alkalmazásnak, de ezt leszámítva nagyon egyszerű a használata és ingyenes is.